KDP-S: Üyelerimizin kaçırılması Özerk Yönetim’in yenilgisinin göstergesi

KDP-S Politbüro tarafından yapılan açıklamada, halkın içerisinden geçtiği zorlu süreçte PYD’ye bağlı silahlıların 17 Temmuz akşamı KDP-S üyelerini kaçırma furyasına başladığı belirtildi.

HABER MERKEZİ

Kürdistan Demokrat Partisi-Suriye (KDP-S) Özerk Yönetim tarafından üyelerinin kaçırılmasıyla ilgili yayınladığı açıklamada, “Bu eylemler milletimizin geleceğine ve davasına hizmet etmiyor. Kürt diyaloğunun başarıya uluşmasına yönelik emekleri de sınırlandırıyor” denildi.

KDP-S Politbüro tarafından yapılan açıklamada, halkın içerisinden geçtiği zorlu süreçte PYD’ye bağlı silahlıların 17 Temmuz akşamı KDP-S üyelerini kaçırma furyasına başladığı belirtildi.

Açıklamada kaçırılan KDP-S üyelerinin isimleri şöyle sıralandı:

-Mihemed Salih Şelal Ehmed - KDP-S Bölge Konseyi Üyesi

-İzedin Zeynelabidin Mahmud – KDP-S Qamişlo Bölge Konseyi Üyesi

-Mihemed Deham Eyo – KDP-S İstişare Kurulu Üyesi, Eski ENKS Qamişlo Başkanı

-Berzan Hüseyin – KDP-S Girkê Legê Bölge Konseyi Üyesi

Açıklamada, 13 Temmuz’da KDP-S üyesi Feramez Abdulkerim’in Derik’te kaçırıldığı, 22 Mayıs’ta ise Abdulgaffar Mihemed’in Çil Axa’da kaçırıldığı hatırlatıldı.

“Bu korkutma ve sindirme eylemleri sadece Özerk Yönetim’in yenilgisinin göstergesidir. Farklı görüşleri yok etmek ve otoritelerini silah zoruyla dayatmak için tüm bahaneleri kullanıyorlar” denilen açıklamada, parti olarak söz konusu eylemleri insan hak ve özgürlüklerine aykırı olarak gördükleri ve eleştirdikleri kaydedildi.

Bu tür eylemlerin Kürtlerin geleceği ve davasına hizmet etmediği vurgulanırken, Kürt diyaloğunun başarıya ulaşmasına yönelik emekleri de sınırlandırdığı ifade edildi.

Açıklamanın sonunda, uluslararası çevreler ve ilgili taraflara çağrıda bulunularak, ENKS kadrolarına yönelik ihlallerin engellenmesine dönük görev ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri istendi.

Ayrıca açıklamada, Kürdistani çevrelere de seslenilerek, kaçırılanların serbest bırakılması için baskı kurulması talebinde bulunuldu.