Kürdistan Parlamentosu’ndan Hollanda ve Belçika parlamentolarına teşekkür

Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Fayeq, DAİŞ’in Ezidi Kürtlere karşı işlediği soykırımı resmen tanıyan Hollanda ve Belçika parlamentolarına teşekkür etti.
Kürdistan Parlamentosu
Kürdistan Parlamentosu

ERBİL (K24)

Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Fayeq, terör örgütü DAİŞ’in Ezidi Kürtlere karşı işlediği soykırımı resmen tanıyan Hollanda Parlamentosu'nun başkanı Vera Bergkamp ve Belçika Parlamentosu'nun başkanı Eliane Tillieux’a birer teşekkür mektubu gönderdi.

Rewaz Fayeq, Hollanda ve Belçika parlamentolarının başkanlarına gönderdiği mektupta Kürt, Hollanda ve Belçika halkarının tarihi dostluklarına vurgu yaptı.

Hollanda ve Belçika’nın parlamentolarına ve halkına teşekkür eden Rewaz Fayeq, parlamentolarının aldığı kararların Ezidi Kürtlere karşı işlenen büyük suçun faillerinin yargılanmasına vesile olmasını umduğunu kaydetti.

Kürdistan Parlamentosu Başkanı, Ezidi Kürtlere karşı işlenen soykırımın resmen tanınmasının kutsal bir adım olduğunu belirterek, Kürdistan Parlamentosu’nun Hollanda ve Belçika’nın parlamentolarıyla ilişkilerin geliştirilmesi temennisinde bulundu.

Hollanda Parlamentosu 6 Temmuz’da, Belçika Parlamentosu da 16 Temmuz’da DAİŞ’in 2014 yılında Şengal’de Ezidi Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği suçu soykırım olarak tanımıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) de geçtiğimiz aylarda DAİŞ’in Irak'ta Ezidilere karşı işlediği suçların soykırım teşkil ettiğini açıklamıştı.

EZİDİ SOYKIRIMI

3 Ağustos 2014’te Ezidi Kürtlerin yaşadığı Şengal’e saldıran DAİŞ örgütü, binlerce masum Ezidi’yi katlederek toplu mezarlara gömmüş, binlercesini de kaçırmıştı.

Kaçırdıkları Ezidi erkeklerinin çoğunu infaz eden, kadın ve kız çocuklarını ise köle pazarına satan DAİŞ’in elinden kurtulan kişiler, yaşananları uluslararası kuruluşlara ve sivil toplum örgütlerine anlatarak seslerini dünyaya duyurdu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti de Duhok merkezli Kaçırılan Ezidileri Kurtarma Ofisi’ni kurarak, DAİŞ’in kaçırdığı kişileri kurtarmak için çaba gösterdi ve bu sayede kaçırılan kişilerin yarısından fazlası ailelerine kavuştu.

Halen 3 bin dolayında Ezidi Kürt’ün akıbeti bilinmiyor.

Kürdistan Bölgesi, Ezidi Kürtlere yönelik katliamın soykırım olarak tanınması için Irak nezdinde ve uluslararası düzeyde girişimlerini sürdürüyor.