Biro: Şam’la diyaloglar uluslararası devletlerin gözetiminde gerçekleşmeli

ENKS Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, Şam rejimiyle gerçekleşecek diyalogların uluslararası devletlerin gözetiminde yapılması gerektiğini belirterek, halkın talebinin de bu yönde olduğunu söyledi.

ERBİL (K24)

K24 yayınına katılan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Komutanı Mazlum Abdi’nin Şam ile diyalog yapılması gerektiğini söylediği aktaran İbrahim Biro, şunları ifade etti:

“Tüm Suriye halkı diyalogdan yana fakat halk uluslararası devletlerin kararı ve gözetimi altında diyalogların sürmesini istiyor. Eğer herhangi bir taraf rejimle bir araya gelirse diyaloglar başarılı olmaz. Zira Suriye’de yıllarca süren savaşta çok sayıda kişi öldü, göç etti ve ülke boşaltıldı.”

ENKS Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, “Tabii ki rejim değişikliği Suriye halkının en büyük talebidir. Beşar Esad, Suriye Devlet Başkanı olarak herkes tarafından kabul edilmiyor. Hatta rejimin dostları bile Esad’ın çözüm olmadığını biliyor” dedi.

Kürt birliği diyaloğundan söz eden Biro, “Diyaloglar uzun süredir ABD tarafından izleniyor. Bu durum halkımızda büyük bir umut yarattı. Halkımıza umut veren diyaloglar Başkan Barzani’nin desteğiyle gerçekleşti fakat PYD bunu ihlal etti. ABD’nin gözetiminde diyalogların başarılı olacağını düşündük ama şu ana kadar herhangi bir somut adım atılmadı” diye konuştu.

ABD’nin 2014’ten bu yana taraflarla pek çok müzakere ve askeri işbirliği gerçekleştirdiğini söyleyen Biro, “Ancak Roj Peşmergelerinin geri dönüşü ve Roj Peşmergelerinin Kürt bölgelerinde faaliyetlerini sürdürmesiyle ilgili herhangi bir tartışma ya da görüşme yapılmadı” ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda yeni bir Kürt birliği diyaloğunun başlayıp başlamayacağı sorusuna yanıt veren ENKS Dış İlişkiler Komitesi Üyesi, şunları kaybetti:

“Diyaloğun gerçekleşmesi umudumuz var, ama Biden yönetiminin başa geçmesi üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hala Suriye için herhangi bir temsilci atanmadı. Bu da ABD’nin genel olarak Suriye’nin durumunu önemsemediğini, Kürt bölgeleri için de ABD’nin gözünü kapattığını gösteriyor. ABD’nin varlığının hissedildiği dönemlerde Afrin, Serêkaniyê ve Girê Spî gitti, Kürt bölgelerine pek önem verilmedi.”