‘ABD, Afganları ağırlayacak ülkelerle görüşüyor’

Taliban’ın Afganistan’da ilerleyişi sürürken ABD yönetiminin, bu ülkede Washington için çalışan Afganları geçici olarak ağırlayacak ülkelerle gizli görüşmelerde bulunduğu ortaya çıktı.

HABER MERKEZİ

Reuters’e konuşan ABD yönetiminden bir üst düzey yetkili, bilinenin dışında daha fazla ülke yöneticileriyle Afganların ağırlanması konusunda görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Kosova ve Arnavutluk’un ABD’nin bu konuda temasta olduğu ülkeler içinde olduğu, Taliban’ın misillemesinden korkulan ABD’ye yardım etmiş Afganlıların vize sorunları çözülene kadar buralarda ağırlanması için çalışmaların sürdüğü ortaya çıktı.

ABD’nin Kosova ve Arnavutluk’a Afganları ağırlaması için siyasi ve ekonomik yardımda bulunmayı vaat ettiği bildirildi.

Biden yönetiminin ayrıca Afganistan’a yakın Kazakistan, Özbekistan ve Tacikistan yönetimleriyle görüşmelerde bulunduğu ancak bu konuda önemli ilerleme sağlanamadığı biliniyor.

ABD, önceki gün Afganlara verilecek özel göçmen vizelerinin hızlandırılması için Katar’a bin kişilik personel göndereceğini açıklamıştı.

Bu arada ABD’nin büyük bir askeri üssü bulunan Katar’da 8 bine yakın Afgan'ın ağırlanması konusundaki müzakerelerin de sürdüğü bildirildi.

Washington, Afganistan’da ABD için tercüman, mihmandar gibi görevlerde çalışan Afganları, Taliban’ın saldırılarından korumak için ülkeye alma vaadinde bulunmuştu.

Bu çerçevede, şu ana kadar bin 200 Afgan ABD’ye gönderildi. Bu sayının önemli miktarda artması hedefleniyor.

21 BİN KİŞİ ÖZEL VİZE İÇİN BAŞVURDU

Özel vize için başvuran Afganların sayısının ise 21 bini geçtiği tahmin ediliyor. ABD yetkilileri, tahliye edilecek kişilerin yakınları ile birlikte bu sayının 50 ila 80 bin arasında olacağını öngörüyor.

Hala vize işlemlerinin tamamlanmasını bekleyen Afganları Taliban’ın saldırılarından korumak için ABD’nin geçici süreyle bu kişileri başka ülkelerde ağırlama düşüncesi içinde olduğu belirtiliyor.

Lutheran Göçmenlik ve Mülteci Hizmetleri Başkanı yeniden yerleşim organizasyonu Krish O'Mara Vignarajah, “Müttefiklerimizi nereye tahliye edeceğimiz konusunda somut bir planın olmaması ciddi bir sıkıntı. Yönetimin verdiği vaatleri güvence altına almasının bu kadar uzun sürmesi şaşırtıcı” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir yetkilisi ise yaptığı açıklamada Afganistan’dan tahliye edileceklerle ilgili endişelerin sürdüğünü belirterek, “Bu kişiler kim, Bu kişileri nereden tanıyoruz ve bunları daha sonra kim nasıl ve ne şekilde ağırlayacak ?” ifadelerini kullandı.