Angelina Jolie’den Afganistan kriziyle ilgili sert sözler

Angelina Jolie, Time dergisine yazdığı makalede, ABD'nin Afganistan'dan "sıvışıyor gibi göründüğünü" belirterek "Bir Amerikalı olarak utanıyorum" dedi.
Angelina Jolie
Angelina Jolie

HABER MERKEZ

Ünlü oyuncu Angelina Jolie, cuma günü Time dergisinde yayınlanan makalesinde, ABD'nin Afganistan'dan çekilme süreci  konusunda sert sözler söyledi.

46 yaşındaki oyuncu ve aktivist, Taliban, Afganistan'da kontrolü yeniden ele geçirirken, ABD ordusunun Ortadoğu ülkesindeki kargaşanın ortasında "sıvışıyor gibi göründüğünü" yazdı.

Jolie, devam eden kaosun Afganistan'da kadınlar ve genç kızlar için kaydedilen her türlü sosyal ilerlemeyi ortadan kaldırabileceğinden endişelendiğini dile getirdi.

"BÖYLE BİTMEMELİYDİ"

Oscar'lı oyuncu, "Afganistan'daki savaşla ilgili görüşleriniz ne olursa olsun, muhtemelen bir konuda hemfikiriz: Bu şekilde bitmemeliydi" dedi.

Jolie, ABD'nin Taliban ve Afgan hükümeti arasında bir barış anlaşmasını kolaylaştırmaya çalışmaktan vazgeçmesini "ihanet ve tam olarak anlaşılması imkansız bir başarısızlık" olarak nitelendirdi.

"GANİ'NİN KAÇIŞI KAOSU BÜYÜTTÜ"

Ünlü oyuncu, Afganistan Cumhuraşkanı Eşref Gani'nin Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) kaçmasının da kaosa bir yenisini eklediğini belirtti.

Ünlü yıldız, Afganistan'da gazetecilerin ve aktivistlerin "saklandıklarını", "kendilerini ve ailelerini güvende tutmak için sosyal medya profillerini silip belgeleri yaktıklarını" yazdı.

"ARTIK İNANMIYORUM"

"Bunca akan kan, çaba, fedakarlık ve zamandan sonra Amerika, bu geçişi kontrollü bir şekilde planlama iradesinden yoksun görünüyor" diyen Jolie, "Asla kolay veya mükemmel olmayacaktı ama daha iyi, daha düzgün ve daha güvenli olabilirdi" ifadesini kullandı.

Jolie, "Doğru olanı yaptığımıza ve soylu bir amaç için savaştığımıza inanıyordum" derken, "ABD yirmi yıl sonra Afganistan'ı terk ederken buna inanmaya devam etmek zor" diye yazdı.

"UTANIYORUM"

Jolie, "Bir Amerikalı olarak ayrılma şeklimizden utanıyorum. Bu bizi küçültür" ifadesine yer verdi.

"Kızların okula gitmesini yasaklamak, kadınları eve hapsetmek ve çizgiyi aştığı düşünülen herhangi bir kadına halka açık alanda kırbaçlama da dahil olmak üzere acımasız fiziksel cezalar vermek" gibi Taliban'ın kadınları cezalandırma yolları konusundan da yakınan Jolie, ABD'nin kadınların koşullarını izlemedeki başarısızlığını dile getirdi.

ABD'nin çekilmesi nedeniyle "yeni bir mülteci krizi" yaşanacağını da yazan Jolie, Amerikalıları ve Afganları ülkeden çıkarmak için mevcut stratejinin yeterli olmadığını da sözlerine ekledi.

Bugüne dek Instagram hesabı olmayan Amerikalı oyuncu, cuma günü ilk kez Instagram'a katılmış ve ilk gönderisinde Afgan bir kız tarafından kendisine gönderilen mektubun fotoğrafına yer vermişti.