AP’de muhafazakar başkan dönemi

AP, Almanya'da siyasete girmek için yeniden aday olmama kararı alan Martin Schulz'un yerine muhafazakar ve liberallerin ortak adayı İtalyan siyasetçi Antonio Tajani’yi yeni başkan seçti.

K24-Haber Merkezi

4 tur süren seçimlerin son turunda İtalyan siyasetçi Antonio Tajani, yurttaşı Gianni Pittella'yi geçerek 351 oyla Avrupa Parlamentosu'nun (AP) yeni başkanı seçildi. Tajani'nin sosyalist rakibi Gianni Pittella, 282 oy aldı. Tajani, Almanya'da siyasete girmek için yeniden aday olmama kararı alan Martin Schulz'un AP Başkanlığı görevini devralacak. Seçimin ilk turunda 683 geçerli oyun 274'ünü, ikinci turda ise 691 geçerli oyun 287'sini alarak ilk iki turu kazanan Tajani, üçüncü ve dördüncü turların sonunda başkanlık yarışını kazandı.

751 sandalyeli AP'de ilk üç turda salt çoğunluğu alan aday başkan seçilirken, adaylardan hiçbirisi ilk üç turda salt çoğunluğa ulaşamazsa, dördüncü turda en yüksek oyu alan aday başkanlığa seçiliyor.

Bu seneki başkanlık seçimleri, AP içerisinde büyük tartışma yarattı. Avrupa Halkların Partisi'nin (EPP) ardından Parlamento'daki en büyük ikinci grup olan merkez soldaki Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) grubu, EPP ile liberallerin eski Başkan Martin Schulz'un seçildiği dönemde yaptığı anlaşmayı bozdu.

Eski Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt'ın oylama başlamadan önce yarıştan çekilmesinin, Tajani'nin seçilme şansını artırdığı belirtiliyor.