Hrant Dink ölümünün 10'uncu yılında anılıyor

Silahlı suikast sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için bugün anma etkinlikleri düzenleniyor.

Haber Merkezi- Silahlı suikast sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için bugün anma etkinlikleri düzenleniyor.

Dink, 19 Ocak 2007'de İstanbul Şişli'de silahlı saldırı sonucu öldürülmüş daha sonra başlatılan soruşturmalar ve yapılan mahkemeler sonucunda saldırının planlı bir suikast olduğu ortaya çıkmıştı. Ölümünün ardından 10 yıl geçmesine rağmen hala tam olarak aydınlatılamayan cinayetin devam eden hukuki sürecinde Jandarma görevlileri, istihbarat görevlileri, emniyet müdürleri ve birçok kamu görevlisi hakkında dava açıldı. Soruşturmayı yürüten özel yetkili savcılık tarafından 20 Nisan 2007'de 12'si tutuklu 18 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, özel yetkili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Davanın ilk duruşması, 2 Temmuz 2007'de yapıldı.

Samast ve Hayal'e ceza

Saldırıyı gerçekleştiren Ogün Samast, yaşının 17 olması nedeniyle İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başladı. Cinayeti tasarlayan ve Samast'ı azmettiren Yasin Hayal isimli şahısla birlikte yargılaması devam eden Samast'a  'tasarlayarak adam öldürmek' ve 'ruhsatsız silah taşımak' suçlarından 22 yıl 10 ay hapis cezası verilirken, Hayal'e ise 'tasarlayarak öldürmeye azmettirmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ancak dava devam ettikçe ortaya çıkan bilgiler suikastın düşünüldüğünden daha geniş bir planlamayla yapıldığını ortaya çıkardı. Alınan istihbarat bilgilerinin görmezden gelindiği, suikastın önceden bilindiği ve bazı kamu personeli ile azmettirici Hayal'in bağlantılı olduğu iddiaları üzerine dava genişleyerek büyüdü.

Dava genişledi

Davada Dink tarafı, suikastın planlı ve örgütlü bir şekilde yapıldığını, Dink'in öldürülmesinin sıradan bir cinayetmiş gibi gösterilmeye çalışıldığını iddia ederek , 14 Şubat 2012'de cinayette ihmali olduğu öne sürülen kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Şikâyetle ilgili olarak İstanbul Valiliği soruşturma izni vermedi, 8 yıl sonra ise olayda ihmali olduğu öne sürülen kamu görevlileri hakkında yargı yolu açıldı. 26 kamu görevlisi hakkında dava açıldı.

Anma etkinlikleri 

Cinayetin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen henüz sonuçlanmayan davada hukuki süreç devam ederken her yıl 19 Ocak'ta Hrant Dink''i anma etkinlikleri düzenlenmeye devam ediyor. Türkiye genelinde birçok ilde STK'ların ve siyasetçilerin de katıldığı etkinliklerin en kapsamlısı ise her yıl olduğu gibi İstanbul'da bulunan AGOS Gazetesi önünde bugün saat 14.00'te yapılacak yapılacak anma olacak.

Her yıl aynı yerde yapılan anmaya binlerce kişinin yanı sıra birçok siyasetçi, gazeteci, sanatçı ve STK temsilcisi de katılıyor.