Demirtaş: Savcılar bana karşı suç işliyor

Haber Merkezi-  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında daha önce açılan bir dava için ifade verdi.

2010 yılında Van'ın Erciş İlçesi'nde katıldığı referandum mitinginde yaptığı bir konuşma nedeniyle hakkında "halkı kin ve düşmanlığa teşvik ettiği" iddiasıyla açılan davanın mahkemesinde ifade veren Demirtaş, savcıların kendisine karşı suç işlediğini savunarak "Burada bana karşı açıkça bir suç işlenmiştir. Siyaset yapma hakkım, hakkımın bana verdiği temsil yetkimi kullanmak istemem sebebiyle savcılar tarafından bana karşı suç işlenmiştir." dedi.

 SEGBİS sistemiyle Erciş 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya katılan Demirtaş, . "Halkı suç işlemeye teşvik ve tahrik etme propagandası suçuyla ilgili ne yaptığımı anlamak mümkün değildir. Türkiye'nin üçüncü büyük partisinin eş başkanı hakkında hazırlanan iddianamenin mahkeme tarafından en başından reddedilmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi

 Duruşmada HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan da izleyici olarak bulunurken, Demirtaş'ın avukatlarından Esra Akgün Demirtaş'ın halen milletvekili olmasından kaynaklı dokunulmazlığının devam ettiğini savundu.

Mahkeme sırasında söz alan Demirtaş, kendisi hakkında hazırlanan söz konusu iddianamenin 7 yıl önce hazırlanan bir fezlekeden ortaya çıktığını belirterek, o tarihte Türkiye'de yapılan bir Anayasa değişikliği referandumu ile ilgili konuştuğunu söyledi.

 Demirtaş'ın ifadesi şöyle:

"Burada açıkça bir çarpıtma ve bir kaç cümleden yola çıkarak bir yorum yapma üzerinden kurulmuş bir iddia söz konusudur. Bu kelimeler ve eleştiriler suç unsuru olarak görülüyorsa burada vahim bir hata söz konusudur. Halkı suç işlemeye teşvik ve tahrik etme propagandası suçuyla ilgili ne yaptığımı anlamak mümkün değildir. Türkiye'nin üçüncü büyük partisinin eş başkanı hakkında hazırlanan iddianamenin mahkeme tarafından en başından reddedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada bana karşı açıkça bir suç işlenmiştir. Siyaset yapma hakkım, hakkımın bana verdiği temsil yetkimi kullanmak istemem sebebiyle savcılar tarafından bana karşı suç işlenmiştir. Bu savcıların araştırılmasını istiyorum. İftira denebilecek suçlardan dolayı tutukluyuz. 6 milyon seçmenin verdiği oya hakaret edilmiştir. Mahkemeden derhal beraat kararı verilmesini talep ediyorum."

Demirtaş'ın ifadesinden sonra mahkeme, duruşmayı erteledi.