Almanya Sağlık Bakanı: Omicron son varyant olmayacak

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, gelecek haftaların oldukça zorlu geçeceğini belirterek, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınında Omicron’un son varyant olmayacağı uyarısında bulundu.
Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach
Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach

HABER MERKEZİ

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, ülkede aşı zorunluluğun getirilmesi halinde üç doz koşulunun dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Bild am Sonntag’a konuşan Karl Lauterbach, tam aşının üç dozdan oluştuğunu belirterek, "tam aşılılarının tüm Covid-19 varyantlarına karşı en azından ağır bir hastalık seyrinden korunduğuna" dikkat çekti.

Lauterbach, Ocak ayı sonunda Federal Meclis’te ele alınacak aşı zorunluluğu müzakerelerinde bunun baz alınması gerektiğini ifade etti.

Gelecek haftaların Almanya için oldukça zorlu geçeceğini söyleyen Lauterbach, hastanelerdeki, özellikle de yoğum bakım ünitelerindeki durumun alarm verici olduğunu ifade etti.

Omicron varyantının  daha bulaşıcı olduğunu ve daha fazla temas halinde olan gençlerin bu varyanttan daha çok etkilendiğini belirten Alman Bakan, yoğun bakım ünitelerinin yanı sıra diğer birimlerin de ağır bir yükle karşı karşıya kalabileceği, hatta kimi birimlerin kapanabileceği uyarısında bulundu.

Omicron’un son varyant olmayacağını belirten Lauterbach, gelecek sonbaharda mutasyona uğramış bir Delta varyantıyla karşı karşıya kalınabileceğini söyledi.

Aşısız olup Omicronla enfekte olanların böyle bir durumda yeni Delta varyantına karşı korumasının yüzde 50’nin altına düşeceğini savunan Almanya Sağlık Bakanı, "Ek bir koruma olmazsa bu insanlar ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilir. Dolayısıyla aşıdan başka çıkış yolu yok" diye konuştu.