9 ilde 1399 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor

Şırnak, Bingöl, Siirt, Elazığ, Van, Hakkari, Bitlis, Sivas ve Muş'ta olumsuz hava koşulları nedeniyle 1399 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor.

HABER MERKEZİ

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, kar ve tipi dolayısıyla 202 yerleşim yerinin yolu kapandı. Karla mücadele ekipleri, kapalı yolların açılması, cadde ve kaldırımlarda biriken karların temizlenmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşlar da ev ve iş yerlerinin önünde biriken kar yığınlarını temizliyor.

Kar ve tipinin etkili olduğu Van-Bahçesaray kara yolu çığ tehlikesi nedeniyle iki gündür ulaşıma kapalı. Bahçesaray'a ulaşım, Bitlis'in Hizan ilçesindeki alternatif yoldan sağlanıyor.

Van-Hakkari kara yolunun Güzeldere geçidinde tipi nedeniyle bazı araçlar mahsur kaldı, karla mücadele ekipleri bölgede çalışma başlattı.

HAKKARİ

İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle kent genelinde 193 köy ve mezra yoluna ulaşım sağlanamıyor.

Belediye ve karayolları ekipleri yol, cadde ve sokaklarda kar temizleme çalışması yürüttü.

MUŞ VE BİTLİS

Muş'ta iki gündür etkisini sürdüren kar ve tipi nedeniyle 132 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, yaptığı açıklamada, kapalı yolları en kısa sürede açmak için çaba gösterdiklerini söyledi.

Kentte fırtına ve tipinin çalışmaları zorlaştırdığını belirten Yentür, "Ekiplerimiz tarafından açılan yollar tekrar kapanıyor. Ekiplerimiz gece gündüz çalışıyor. Özellikle yüksek kesimlerde kar yüksekliği çok fazla. Tüm zorluklara rağmen yolları açmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Şehir merkezindeki kar yığınlarını iş makineleriyle kaldırdıklarını anlatan Belediye Başkan Vekili Muhterem Bozkurt da "120 personel ve 30 iş makinesi ile karla mücadele çalışması yapıyoruz. Vatandaşımızın ulaşımını sağlamak için günde ortalama 500 kamyon kar yığınını şehir dışına taşıyoruz. 17 mahallede eş zamanlı kar temizle çalışması yapıyoruz" dedi.

Bitlis'te kapalı 119 köy yolunun ulaşıma açılması için İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Bu arada Ahlat ilçesindeki Nazik Gölü'nün yüzeyi de dondurucu soğuklar nedeniyle kısmen buz tuttu.

ŞIRNAK

Şırnak İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, dün akşamdan bu yana kent merkezi ile bağlı ilçelerde etkili olan kar, özellikle yüksek rakımlı köylerde ulaşımda aksamaya neden oldu.

Merkez'de 2 köy, ilçelerden Silopi'de 2 köy, Beytüşşebap'ta 6 köy 6 mezra, Güçlükonak'ta 6 köy, Cizre'de 14 köy, 2 mezra ve İdil'de 13 köy ve 3 mezra yolu ulaşıma kapandı.

Kar kalınlığının yer yer 60 santimetreye ulaştığı bölgede, 4 loder, 7, kepçe, 5 greyder, 6 kar bıçaklı kamyonla 29 ekip, kapanan yolların açılması için yoğun bir çalışma yürütüyor.

Kent merkezinde ise belediye ekipleri kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

BİNGÖL

İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, merkeze bağlı 22, ilçelerden Adaklı'da 21, Genç'te 32, Karlıova'da 24, Kiğı'da 3, Solhan'da 11, Yayladere'de 6 ve Yedisu'da 3 köy yolu ulaşıma kapandı.

Ekiplerin kapalı yolların ulaşıma açılması için çalışmaları devam ediyor.

SİİRT

Siirt genelinde etkili olan kar tipi ulaşımda aksamaya yol açtı. Kar nedeniyle ilçelerden Pervari'de 23, Şirvan'da 20, Eruh'ta 16, Baykan'da 9 ve Kurtalan'da 5 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdaresi ekipleri karla mücadeleyi sürdürüyor.

Siirt Belediyesi ekipleri de kent merkezinde kar temizleme çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

ELAZIĞ

Elazığ'da kar nedeniyle 301 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yoğun karın etkisiyle merkezde 76, ilçelerden Baskil'de 32, Ağın'da 15, Alacakaya'da 8, Arıcak'ta 8, Maden'de 24, Karakoçan'da 31, Keban'da 21, Kovancılar'da 34, Palu'da 21, Sivrice'de 31 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

SİVAS

Sivas'ta kar yağışı nedeniyle 203 köy yolu kapandı.

İl Özel İdaresinden yapılan açıklamaya göre, il genelinde 203 köye ulaşım sağlanamıyor.

Kapalı yolların açılması için 93 araç ve 136 personelle çalışmalar sürdürülüyor.

KIZILIRMAK BUZ TUTTU

Öte yandan, Sivas'ta soğuk hava nedeniyle Kızılırmak'ın yüzeyi buzla kaplandı.

İmranlı ilçesindeki Kızıldağ'ın güney yamaçlarından doğup Bafra Burnu'ndan Karadeniz'e dökülen Kızılırmak'ın tarihi Kesik Köprü mevkisi buz tuttu.

Kentte sıcaklık gece sıfırın altında 16, gündüz sıfırın altında 10 dereceye kadar düştü.