John Dorian: Koalisyon uçakları sivilleri vurmuş olabilir

K24’e konuşan DAİŞ karşıtı Küresel Koalisyon Güçleri Sözcüsü John Dorian, Musul’un batısında bulunan sivil vatandaşların sayısını açıkladı.

K24/Erbil- DAİŞ karşıtı Küresel Koalisyon Güçleri Sözcüsü John Dorian, Musul’un batısındaki operasyonların sert ve çetrefilli geçeceğini ifade etti.

K24’e konuşan Küresel Koalisyon Sözcüsü John Dorian, Musul’un batı yakasında bulunan sivil vatandaşların çok fazla olduğu ve DAİŞ teröristlerinin kendini sivil halkın arasında gizlediğinden ötürü buradaki operasyonların sert ve çetrefilli geçeceğini söyledi.

John Dorian, Koalisyon güçlerinin DAİŞ’e karşı mücadelede ve Musul’un tamamen kurtarılmasına kadar Iraklı güçlere destek vermeye devam edeceğini belirtti.

Şu ana kadar ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’tan henüz aksi bir talimat almadıklarını söyleyen Dorian, dolayısıyla mevcut görevlerine kaldıkları yerden devam edeceklerini aktardı.

Dorian Musul’un batı yakasına düzenlenecek operasyonların tarihine ilişkin kesin bir şey söylemenin mümkün olmadığını ve bu konudaki kararın Iraklı güvenlik güçlerinin inisiyatifinde bulunduğunu ifade ederek bu noktadaki görevlerinin askeri destek sunmak olduğunu kaydetti.

Dorian, şahit olduğu BM’nin raporlarına göre Musul’un batısında halen bulunmaya devam eden sivil vatandaş sayısının 750 bin kadar olduğunu belirterek sivillerin korunması ve kamplara taşınması için gerekli hazırlıkların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Musul’da Koalisyon güçlerinin bombardımanları sonucu az sayıda sivilin hayatını kaybettiğini kabul ettiklerini açıklayan Dorian, ancak sivillerin çoğunun DAİŞ bombardımanlarının kurbanı olduğunu ve bu şekilde hayatlarını kaybettiğini savundu.