Yoğun kar yağışı sürüyor: 5 kentte 1138 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor

Van, Hakkari, Muş, Bitlis ve Sivas’ta yoğun kar ve tipi nedeniyle 1138 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor.

HABER MERKEZİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son açıklamalara göre Bitlis, Şırnak, Hakkari, Batman ve Siirt çevreleri ile Van’ın güney ilçelerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Açıklamaya göre, bölge genelinde hava çok bulutlu, zaman zaman yoğun karlı olacak.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin altında seyredeceği bölgede, rüzgar güneyden hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek.

Gün içinde en yüksek sıcaklığın Van'da 1, sıfırın altında olmak üzere Hakkari'de 3, Muş ve Bitlis'te 1 derece ölçülmesi bekleniyor.

Bölgede, buzlanma, don, sis ve pus ile eğimli ve dik yamaçlarda çığ riski bulunduğundan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli davranılması gerekiyor.

Öte yandan Van, Hakkari, Muş, Bitlis ve Sivas’ta yoğun kar ve tipi nedeniyle 1138 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor.

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, olumsuz hava koşullarından dolayı kent genelinde 76 yerleşim biriminin yolu kapandı.

Hakkari'de de olumsuz hava koşulları nedeniyle 15 köy ve 34 mezraya ulaşım sağlanamıyor. Karla mücadele ekipleri yolların açılması için çalışmalarına devam ediyor.

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, 4 gündür etkili olan kar nedeniyle il genelinde 211 köy yolunun kapandığını söyledi.

Bitlis İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan ise il genelinde kardan kapanan 106 köy yolunun açılması için çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Belediye ekipleri de cadde ve sokaklarda biriken karları temizliyor.

Sivas İl Özel İdaresinden yapılan açıklamaya göre, il genelinde 696 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kapalı yolların açılması için ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

Yol açma çalışmasında, hastalık, doğum ve ölüm gibi olaylara öncelik veriliyor.