9 ilde 157 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor

Elazığ, Diyarbakır, Şırnak, Bingöl, Van, Hakkari, Muş, Bitlis ve Siirt’te yoğun kar ve tipi nedeniyle toplam 157 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor.

HABER MERKEZİ

Elazığ İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışının etkisiyle merkezde 1, ilçelerden Baskil'de 11, Maden'de 6, Karakoçan'da 3, Keban'da 2, Kovancılar'da 1, Palu'da 10, Sivrice'de 19 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da kar yağışının etkisini sürdürdüğü ilçelerden Çüngüş'te 5, Lice'de 3 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kapalı yolların açılması için ekiplerin çalışması sürüyor.

ŞIRNAK

Şırnak İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, Beytüşşebap ilçesinde iki gündür etkili olan kar, özellikle yüksek rakımlı köylerde ulaşımda aksamaya neden oldu.

Beytüşşebap ilçesinde 3 köy ve 2 mezranın yolu ulaşıma kapandı.

Kar kalınlığının yer yer 1 metreye ulaştığı bölgede, kapanan yolların açılması için yoğun çalışma yürütülüyor.

Kent merkezinde ise belediye ekipleri kar temizleme çalışması yapıyor.

BİNGÖL

Bingöl İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, kar nedeniyle ulaşıma kapanan merkeze bağlı 6, ilçelerden Adaklı'da 4, Genç'te 8, Karlıova'da 1, Solhan'da 2 ve Yayladere'de 1 köy yolunun açılması için ekiplerin yoğun çalışması devam ediyor.

SİİRT

Siirt'in Pervari ilçesinde 3 mezra yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı.

Gece etkili olan kardan dolayı Pervari'nin Gümüşören köyünün Ulupınar ve Sarıçiçek ile Doğan köyünün Karamık mezraları ile ulaşım sağlanamıyor.

Yolların ulaşıma açılması için ekiplerin çalışması devam ediyor.

VAN, HAKKARİ, MUŞ VE BİTLİS

Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'te yoğun kar ve tipi nedeniyle toplam 66 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle 4 köy ve mezra yolu ulaşıma kapandı. Karla mücadele ekipleri, söz konusu yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, kar kalınlığını yer yer 2 metreyi bulduğu Merga Bütan Kayak Merkezi yolunda, kar savurma aracıyla genişletme çalışması yaptı.

OVACIK’TA KAR KALINLIĞI 2 METREYİ GEÇTİ

Dersim'de yaklaşık bir haftadır aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle Ovacık ilçesinde kar kalınlığı 2 metreyi geçti.

Sarp dağların arasında kurulu 1500 rakımlı ilçede bir süredir aralıklarla etkili olan kar, hayatı ve ulaşımı zorlaştırıyor.

Kar kalınlığının 2 metreyi geçtiği ilçede yerleşim yerlerinin yanı sıra dağlar, ovalar ve vadiler beyaz örtüyle kaplandı.

Tek katlı evlerin de büyük oranda kara gömüldüğü ilçede, vatandaşlar tünel şeklinde yaptıkları patika yollardan evlerine ulaşıyor.

Köylerde hayvancılıkla uğraşan besiciler de zorlu kış şartlarına rağmen keçi, koyun ve inekleri için gün boyu zorlu mesai yapıyor.

Birçok köy ve mahalle yolunun da ulaşıma kapandığı ilçede karla mücadele ekipleri yollarda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

ERZİNCAN-SİVAS KARA YOLU ÇİFT YÖNLÜ ULAŞIMA KAPATILDI

Kar yağışı ve tipi nedeniyle görüş mesafesi düşen Erzincan-Sivas kara yolu çift yönlü ulaşıma kapatıldı.

Erzincan'ı Sivas'a bağlayan kara yolunda gece saatlerinde başlayan kar yağışı rüzgarın etkisiyle tipiye dönüştü.

İmranlı-Altköy ve Kuzkoy-Gemecik köyleri arasındaki fırtına ve tipi yüzünden görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle Zara-İmranlı-Kızıldağ güzergahı çift yönlü ulaşıma kapatıldı.

Güzergahtaki kontrol noktalarında bekleyen polis ve jandarma ekipleri, bölgeden hiçbir aracın geçişine izin vermiyor.

Bölgede bulunan karayolları ekipleri ise yolun tekrar ulaşıma açılması için kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.