Kürt köyü 4 aydır ablukada

Kerkük’ün Şenaxe köyü 4 aydır Iraklı güçlerin ablukasında olduğu için Kürt çiftçiler topraklarını işleyemiyor.
kurdistan24.net

KERKÜK (K24)

Irak güvenlik güçleri, birkaç gün önce Kerkük’e bağlı Şenaxe köyünde toprağını süren bir Kürt çiftçiyi gözaltına alarak işkence ve kötü muamelede bulundu. Bunun üzerinde köyü terk eden Azad isimli genç çiftçi, yolda traktörünün devrilmesi sonucu yaşamını yitirdi.

K24’e konuşan Araplaştırma planıyla karşı karşıya olan Şenaxe köyü sakini Dilêr Abdullah, “Azad’a aşağılayıcı muamelede bulunulmuştu. Sonra da 24 saat boyunca gözaltında tutmuşlardı. Anayoldan gitmesine de izin vermemişler, o da mecburen toprak yoldan gitmiş ve geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdi” dedi.

Azad için köyünde taziye kurulmasına dahi izin verilmemiş. Köy camisinde toplanan Iraklı güçlerin izin vermemesi üzerine taziye Erbil’de kurulmuş. Azad’ın yakınları Iraklı güçleri olaydan sorumlu tutarak adaletin yerini bulmasını istiyor.

Azad’ın amcası Lokman İsmail, “Defalarca yeğenimi gözaltına aldılar. Bir keresinde de ona ateş açmışlardı. 3 zırhlı araçla onu gözaltına almaya gelmişlerdi. Hava soğuktu, babası askerlerden rica etti. Camiye götürdüler ve sabaha kadar orada tuttular” diye konuştu.

Sergeran beldesine bağlı Şenaxe köyünde 4 aydır çiftçilere askerler tarafından abluka uygulanıyor. Çiftçilerin toprağını işlemesine izin verilmiyor. Köylüler, bu zulmün son bulması için Kürt siyasi yönetiminden çaba bekliyor.