130'a yakın eşi olan Nijeryalı hayatını kaybetti

Haber Merkezi- Nijerya'da "Baba Masaba" adıyla anılan ve en az 86 eşi olan vaiz Muhammed Bello Abubakar, 93 yaşında hayatını kaybetti.

Nijer eyaletinde bulunan evinde öldüğü açıklanırken Abubakar'ın cenazesine büyük bir kalabalığın katıldığı bildirildi.

Nijerya'da yayımlanan Daily Trust gazetesi, 2008'de 86 eşi bulunduğunu ve ölümüne dek bu sayının 130'a yükseldiğini yazdı.

Abubakar'ın 2008'de 170 çocuğu bulunduğu kaydedilmişti. Ancak Daily Trust, bu sayının ölümüne kadar 203'e yükseldiğini yazdı.

BBC'nin dokuz yıl önce konuştuğu eşler, şifacı olduğunu ileri süren Abubakar'la çeşitli hastalıklara çare ararken tanıştıklarını ve hastalıklarının iyileştiğini belirtmişti.

Abubakar, "Ben çıkıp eş aramıyorum kendime. Onlar bana geliyorlar. Allah'ın benden bunu yapmamı istediğini düşünüyorum ve evlenmeye devam edeceğim" demişti.

Abubakar ile 20 yıldır evli olan Ganiat Muhammed Bello ise, ortaokuldayken annesi kendisini tedavi için Abubakar'a götürdüğünde tanıştıklarını söylemiş ve "Daha sonra evlenme teklif etti" diye konuşmuştu.

Bello ayrıca, "Benden yaşlı bir adamla evlenemeyeceğimi söylemiştim ama bana bunun doğrudan Allah'ın emri olduğunu söyledi" demişti.

Nijerya'daki İslam otoriteleri bu açıklamaların ardından Abubakar'dan uzaklaşmış ve ailesini bir tarikat olarak tanımlamıştı.