AB Yüksek Temsilcisi: Ukrayna ordusunun direnişine destek vereceğiz

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Tanksavar, uçaksavar elimizden ne geliyorsa Ukrayna ordusunun direnişine destek vereceğiz" dedi.

HABER MERKEZİ

Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna’daki son duruma dair açıklama yaptı.

Borell, “Sahadaki son gelişmeleri değerlendirecek ve yaklaşık yarım milyar euro bütçemizle Ukrayna ordusuna nasıl yardım edeceğimizi kararlaştıracağız. Tanksavar, uçaksavar elimizden ne geliyorsa Ukrayna ordusunun direnişine destek vereceğiz” dedi.

Belarus'un nükleer güç olması tehlikeli bir fikir olduğunu söyleyen Borrell, “Belarus halkını sokağa inip bu kararı protesto etmeye çağırıyorum” diye konuştu.

Borrell, Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy’nin Ukrayna’nın AB’ye alınması çağrısına da cevap verdi:

“Ukrayna'nın geleceği Avrupa’da. Bunda şüphe yok ancak şu an silahlı mücadele içinde. Önceliğimiz şu an Ukrayna’nın hayatta kalma mücadelesine destek vermek. AB Ukraynalıların güçlü direnişinin arkasında duracak.”

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Moldova'ya gidip sınırdaki gelişmeleri yakından gözlemleyecek.

AB’DEN UKRAYNA’YA 90 MİLYON EURO ACİL YARDIM

Öte yandan AB Komisyonu, Ukrayna'da insani durumun kötüleştiğini ve ülkeye acil yardım gönderileceğini açıkladı.

Açıklamada, Ukrayna'da savaştan etkilenen sivillere destek sağlamak için acil yardım programlarına ilave 90 milyon euro kaynak sağlandığı bildirildi.

Söz konusu kaynakla Ukraynalıların yiyecek, su, sağlık ve barınak gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olunacağına işaret edilen açıklamada, AB'nin Ukrayna'nın komşu ülkeleriyle sürekli temas halinde olduğu ve daha fazla yardım sağlayabileceği kaydedildi.