Petrol fiyatları son 8 yılın zirvesinde

Brent petrolün varil fiyatı 110 doları aşarak yaklaşık 8 yılın zirvesine yükseldi.

HABER MERKEZİ

Rusya'nın Ukrayna'yıa saldırısı enerji fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı bugün de yüzde 5 değer kazanarak 110 doları aştı.

Böylece petrol fiyatı Temmuz 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Rusya'nın Ukrayna’ya saldırısı öncesi brent petrolün varil fiyatı 94 dolar civarındaydı. Yani savaş başladığından bu yana petrol fiyatında yüzde 17'lik artış yaşandı.

Analistler Rusya'nın enerji ihracatına yönelik bir yaptırım olmasa da başta Avrupalı firmalar olmak üzere dünya genelinde şirketlerin Rusya ile iş yapma konusunda isteksiz olmasının fiyatları etkilediğini belirtti.

Dünyanın en büyük 3 üreticisinden birisi olan Rusya küresel petrol üretiminin yüzde 10'unu gerçekleştiriyor. Rusya savaş öncesinde günde yaklaşık 5 milyon varil petrol ihraç ediyordu. Bunun çoğu Karadeniz üzerinden Avrupa'ya satılıyordu. Ancak savaş nedeniyle söz konusu deniz yolunun güvenli olmadığını düşünen bir çok alıcı Rus petrolünden uzak duruyor.

İNDİRİMLİ SATIŞ

Bunun yanında ABD basını petrol ticaretinin gerçekleşmesinde aracı olan banka ve sigorta şirketlerinin de Rusya ile iş yapmak istemediğini belirtti.

The New York Times'da dün yer alan haberde Rusya'nın piyasa fiyatının 20 dolar altında petrol satmaya çalışmasına rağmen alıcı bulamadığı belirtildi.