Türkiye, Rusya ve İran'ın üçlü mekanizması devrede

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki ateşkesin denetimi için Türkiye, Rusya ve İran'ın kurduğu üçlü denetim mekanizmasının devrede olduğunu söyledi.

Haber Merkezi- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki ateşkesin denetimi için Türkiye, Rusya ve İran'ın kurduğu üçlü denetim mekanizmasının devrede olduğunu söyledi.

23 Ocak'ta Kazakistan'ın başkenti Astana'da, Türkiye, Rusya ve İran öncülüğünde ve BM'nin gözetiminde Suriye'de savaşan taraflar bir araya gelmiş ve kalıcı bir ateşkes konusunda anlaşmıştı. Türkiye, Rusya ve İran ateşkesin denetimi için üçlü mekanizma kurmuştu.

Sputnik'te yer alan habere göre Lavrov, ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için kurulan üçlü mekanizmanın çalışmalarına başladığını açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'den düzenlenen bir forumda konuşan Lavrov, "Rusya, Türkiye ve İran bir koordinasyon mekanizması oluşturdu. Bu mekanizma, artık Suriye'deki ateşkesin uygulanışını izliyor" dedi.

Suriye'de ateşkese genel olarak uyduğunu belirten Lavrov, şöyle devam etti: "Elbette ateşkes hiçbir şekilde DAİŞ'i ve ismi her ne olursa olsun El Nusra'yı (yeni adıyla Fetih el Şam) kapsamıyor. Bu görüş Astana'daki görüşmelerde de açık bir biçimde doğrulandı."