Barzani: İtalya’nın Kürdistan ile ilişki geliştirmek istemesi önemlidir

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, Erbil’de temaslarda bulunan İtalya Savunma Bakanı Pinotti görüşmesinde İtalya’nın Kürdistan ile ilişkilerini geliştirmek istemesinin kendileri açısından önemli olduğunu söyledi.

K24 - Haber Merkezi

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, Erbil’de Pirmam’daki Başkanlık Ofisinde Kürdistan’da temaslarda bulunan İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti ve beraberindeki İtalyan heyeti kabul etti. Kürdistan ve bölgede yaşanan gelişmelerin konuşulduğu görüşmede ilk sözü alan İtalyan bakan Pinotti, Peşmergenin DAİŞ’le savaşta göstermiş olduğu kahramanlıktan dolayı Başkan Barzani’yi tebrik ederek, İtalya halkı ve hükümetinin bu haklı savaşta Peşmerge ve Kürdistan halkına destek verdiği için kıvanç duyduğunu söyledi. DAİŞ’e karşı uluslararası koalisyon içinde yer almasının yanı sıra Peşmerge güçlerine verdikleri desteğin devam edeceğini dile getiren Pinotti, ziyaretinin de bu amaçla gerçekleştiğini vurguladı.

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani de konuşmasında İtalya halkına ve hükümetine DAİŞ’le savaşta Kürdistan halkı ve Peşmergeye kritik desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu. İtalya’nın Kürdistan ile ilişkilerini büyütüp geliştirmek istemesinin kendileri açısından önemli olduğunu vurgulayan Barzani, “İtalyan devlet yetkililerinin bizi ziyaretleri bizim açımızdan anlamlıdır. İtalya’nın Peşmergeye yaptığı askeri yardımlar ve destek veren tutumu, mücadelenin başarısı üzerinde önemli bir etkiye sebep oldu” diye konuştu.

Musul’da devam eden kurtarma operasyonu, Peşmergenin bu operasyona katkısı ve DAİŞ sonrası Musul’un geleceğinin de konuşulduğu görüşmede Barzani ve Pinotti, bölge halkının terör belasından kurtarılması, etnik ve dini oluşumların bir daha siyasi, dini ve mezhebi çatışmalara kurban edilmemesi ve özellikle Hıristiyan ve Ezidilerin endişe etmeden kendi topraklarına dönmesinin şartlarının sağlanması konusunda görüşlerini paylaştı.

Görüşmede ayrıca Erbil-Bağdat arasındaki sorunlar ve bölgesel siyasi gelişmeler de konuşuldu.