Koalisyon: DAİŞ el Bab’da çok zor durumda

DAİŞ karşıtı Küresel Koalisyon sözcüsü Albay John Dorrian, “Düşman el Bab’da çok zor durumda.” diyerek operasyona ilişkin detaylar paylaştı.

Haber Merkezi- TSK destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye’nin kuzeyindeki el Bab ilçesinde hakim tepeleri DAİŞ’ten aldı. Kentin dış mahallelerine girmeyi başaran ÖSO ve TSK güçleri, DAİŞ teröristleriyle çok sert çatışmalar yaşıyor.

DAİŞ karşıtı Küresel Koalisyon sözcüsü Albay John Dorrian, “Düşman el Bab’da çok zor durumda.” diyerek operasyona ilişkin detaylar paylaştı.

Fırat Kalkanı Harekatı'nın 169'uncu gününde, TSK ve ÖSO unsurları, Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklıkta, Halep iline bağlı Bab ilçe merkezinde, DAİŞ’e yönelik baskısını artırdı. DAİŞ hedeflerinin imhasının sürdüğü harekâtta, Vatan Hastanesi'nin bulunduğu merkeze hakim Şeyh Akil ile diğer bazı tepeler alındı ÖSO güçleri tepelik alanlardan merkezin içine doğru hamle yaparak batı yakasındaki Mantıka Garbiyya, Villalar ve Cebel Akil mahallelerinde teröristlerle şiddetli çatışmalara girdi. Bugünkü çatışmalarda 4 Türk askeri hayatını kaybetti.

Çatışmalar devam ederken, DAİŞ’in bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenliyor. TSK ve ÖSO, Bab merkezini üç taraftan kuzey, batı ve doğudan kuşatmış durumda.

KOALİSYON SÖZCÜSÜ: DAİŞ EL BAB'DA ÇOK ZOR DURUMDA

ABD öncülüğündeki DAİŞ karşıtı Küresel Koalisyon Sözcüsü Albay John Dorrian, Pentagon'a video konferans yöntemiyle bağlanarak, Irak ve Suriye'de DAİŞ’e yönelik düzenlenen operasyonlar hakkında bilgi verdi.

Dorrian, DAİŞ’in el Bab'da çok zor durumda olduğunu ve şehirde tutunmaya çalıştıkları için çok fazla militan ve kaynak kaybedeceğini söyledi.

ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının 1 Ocak'tan bu yana El Bab'da örgüte ait mevzilere 35 hava saldırısı düzenlediğini ve 101 adet mühimmat bıraktığı bilgisini paylaşan John Dorrian, Türkiye ile DAİŞ karşıtı koalisyonun askeri liderlerinin, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeybatısında icra ettiği operasyonlar konusunda günlük olarak koordinasyon yaptıklarını ifade etti.

Albay Dorrian, yaptığı bilgilendirmede El Bab ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye ve Türkiye destekli kuvvetlerin kuzeyden şehre girmesi, koalisyonun havadan vurması ve rejimin güneyden yaklaşması ile düşman El Bab'da çok zor durumda. Şehre giren Türk kuvvetlerini ve destekledikleri kuvvetleri tehdit eden DAİŞ savaşçılarını ve kaynaklarını vurmak üzere el Bab'ın içinde ve yakınlarında birçok hava saldırısı düzenledik."

"RAKKA'YI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA TAMAMEN SARMIŞ OLACAĞIZ"

Albay Dorrian, Rakka şehrinin birkaç hafta içinde tamamen sarılmış olacağını ve ondan sonra da şehre yönelik saldırıda yer alacak kuvvetler konusunda bir karar alma sürecinin başlayacağını vurguladı.

Halihazırda Rakka'nın doğu, batı ve güney sınırlarının açık olduğunu, birkaç haftalık süre içerisinde o bölgeleri kapatmak için ellerinde ne tür bir alternatif bulunduğu sorusuna Dorrian, o alanları da kapatmak üzere çalışmaların devam ettiğini ve Rakka'yı sarma planı tamamlandığında bölgenin tamamının kapatılmış olacağını ifade etti.

John Dorrian, Rakka saldırısında yer alacak kuvvetlerle ilgili olarak ise "Bunlar devam eden görüşmeler. Ortaya nasıl bir şey çıkacak, bekleyip görmemiz gerekir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA