Ermenistan ve Azerbaycan arasında anlaşma

Azerbaycan ve Ermenistan “güç kullanmaktan kaçınma, sorunları egemenlik, toprak bütünlüğü ve sınırların dokunulmazlığının tanınması temelinde çözme” konusunda anlaştı.
Foto: Sputnik
Foto: Sputnik

HABER MERKEZİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Soçi’de görüşme gerçekleştirdi.

Soçi’de gerçekleşen üçlü görüşmede, Azerbaycan ve Ermenistan arasında barış anlaşmasının temelini oluşturacak belgenin imzalanması konusu masaya yatırıldı.

Putin, Soçi’de geçen görüşmenin çok yararlı olduğunu ve gelecekteki anlaşmalar için uygun hava yarattığını söyledi.

Rus lider, “Bugün ortak açıklama üzerinde anlaşma sağladık. Açık söylemem gerek, her şey onaylayamadık, uzmanlar seviyesinde geliştirilen ön taslaktaki bazı şeyleri çıkarmak zorunda kaldık. Yine de bu adım, durumu bir bütün olarak çözmeye yönelik yeni eylemler için koşullar yaratıyor” ifadesini kullandı.

Soçi’de gerçekleşen görüşmenin, ülkelerin gelecek konusunda anlaşabildiğini sergilediğini, çünkü herkesin normalleşmeye ilgi duyduğunu söyleyen Putin, Moskova’nın bu çatışmaya nokta koymak için mümkün olan her şey yapacağını kaydetti.

Aliyev ve Paşinyan’a, bu görüşme için Rusya’ya geldikleri için teşekkür eden Putin, “Anlaştığımız gibi temas halinde kalacağız, bu diyaloğu sürdüreceğiz ve bu uzun süredir devam eden çatışmaya son vermek için gerekli olan çözümleri aramaya devam edeceğiz” dedi.

Putin bugün Soçi’de 3 görüşme gerçekleşti. Önce Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle ayrı ayrı görüşme gerçekleşti, sonra bir saati aşkın süren bir üçlü zirve yapıldı.

ORTAK AÇIKLAMA

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri, bugün Soçi’de gerçekleşen görüşmede kabul ettikleri ortak açıklamayı yayımladı.

Ortak açıklamanın metninde şu başlıklara yer verildi:

“Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya’nın Erivan ve Bakü arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yardımcı olmaya hazır olmasını memnuniyetle karşılıyor.

Taraflar, Rus barış gücünün bölgedeki güvenliğe katkısını takdir ediyor.

Ermenistan ve Azerbaycan liderleri, güç kullanmaktan vazgeçme ve sorunları egemenliği tanıma temelinde çözme konusunda anlaştı.

Putin, Paşinyan ve Aliyev, Ermenistan ve Azerbaycan arasında barış anlaşmasının imzalanması yönündeki aktif hazırlıkların önemini kaydetti.

Liderler, karşılıklı olarak kabul edilebilir çözümler aramaya devam etme konusunda anlaştılar. Moskova buna mümkün olan her türlü yardımı sağlayacak.

Taraflar, Erivan ve Bakü arasındaki ilişkilerin kapsamlı biçimde normalleştirilmesine yönelik anlaşmalara uyma taahhütlerini yineledi.”