Doğu Kürdistan ve İran kentlerinde esnaf yine kepenk kapattı

Doğu Kürdistan ve İran kentlerinde Üniversite Öğrenci Günü ve Jina Emini protestoları kapsamında bazı şehirlerde esnaf yine kepenk kapattı ve bazı üniversitelerde öğrenciler eylem yaptı.

HABER MERKEZİ

Doğu Kürdistan ve İran kentlerinde esnaf yine kepenk kapattı ve bazı üniversitelerde öğrenciler eylem yaptı.

Sosyal medya görüntülerine göre, 5-7 Aralık için yapılan "genel grev ve boykot" çağrılarına katılan esnaf, grevin ikinci gününde Sine, Mahabad, Pave ve Diwandere’nin yanı sıra İsfahan, Kirman, Zencan, Tahran, Bojnurd, Erdebil, Eşneviye, Bender Enzeli ve Kazirun gibi kentlerde kepenk indirdi.

Esnafın yanı sıra Tahran'da Hacı Nasreddin Tusi Teknik Üniversitesi ve Tabatabai Üniversitesi öğrencileri de rejim aleyhine sloganlar atarak gösteri düzenledi.

JİNA EMİNİ GÖSTERİLERİ

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyelerince gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Jina (Mahsa) Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Ülke geneline yayılan gösterilerde yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş, 10 binden fazla kişi ise gözaltına alınmıştı.

İRAN'DA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ GÜNÜ

İran'da petrolün millileştirilmesi hareketine önderlik eden Başbakan Muhammed Musaddık'ın 1953'te ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından tertip edilen darbeyle devrilmesinden yaklaşık 4 ay sonra, 7 Aralık 1953’te, dönemin ABD Başkanı Dwight Eisenhower’in yardımcısı Richard Nixon, ülkesinin Muhammed Rıza Şah’a desteğini göstermek üzere Tahran'ı ziyaret etmişti.

Bu ziyareti protesto eden Tahran Üniversitesi öğrencilerinden 3'ü emniyet güçleri tarafından öldürülmüştü.

Bu olaydan hareketle İran'da her yıl 7 Aralık Üniversite Öğrenci Günü olarak anılıyor.