DSG: Minbic’in batısı bizim denetimimizde, kimseye devretmedik

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG), denetimlerinde bulunan Minbic’in batısının Suriye rejim güçlerine devredildiğine yönelik haberleri yalanladı.

Kürdistan 24 / Haber Merkezi - Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG), denetimlerinde bulunan Minbic’in batısının Suriye rejim güçlerine devredildiğine yönelik haberleri yalanladı.
DSG’ye bağlı Minbic Askeri Meclisi, daha önce Minbic’in batısını Suriye rejimine devredecekleri yönündeki açıklamalarının çarpıtıldığını, bu yönde bir açıklamalarının olmadığını öne sürdü.
Minbic Askeri Meclisi’nin açıklamasında, Minbic’in batı bölgesinin kendi denetimlerinde bulunduğu belirtilerek, bu bölgenin DGS ve uluslararası koalisyon güçleri tarafından korunduğu ifade edildi.
Açıklamada Rusya ile gerçekleştirdikleri anlaşmanın sadece Erima bölgesi ve Fırat Kalkanı güçlerinin bulunduğu hattı kapsadığı aktarıldı.
Geçtiğimiz hafta Moskova’dan yapılan açıklamalarda, Minbic’in batı yakasının Suriye yönetimine devredildiği DGS güçlerinin bu bölgeyi terk edecekleri açıklanmıştı.