İngiltere: Depremzedeler için özel vize uygulaması düşünmüyoruz

İngiliz hükümeti, Maraş merkezli depremlerden etkilenenlere özel bir vize sağlanması için başlatılan imza kampanyasına verdiği yanıtta, bu konuda bir planlarının olmadığını açıkladı.

HABER MERKEZİ

Geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından İngiltere’deki Ukraynalılara akrabalarını getirme hakkı veren İngiltere’nin Maraş merkezli depremlerden etkilenenlerin yakınlarına da benzer bir hak vermesi için başlatılan imza kampanyasına 100 binden fazla kişi destek vermiş, konu parlamentoda milletvekilleri tarafından görüşülmüştü.

İçişleri Bakanlığı'nın bugün imza kampanyasına katılanlara gönderdiği e-postada, “Türkiye’deki durum Ukrayna’dan farklı ve her krize kendine özgü bir şekilde yanıt verilmesi gerekir” ifadeleri yer aldı.

Türkiye’ye kurtarma ekipleri gönderdiklerini ve maddi yardımda bulunduklarını belirten bakanlık, sahadaki ihtiyaçların karşılanması konusunda Türkiye hükümetiyle iletişim halinde olduklarını aktardı.

Bakanlık “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali devam eden bir çatışma. Bu istikrarsızlık Ukraynalıların hayatlarını tehdit etmeye devam ediyor ve yarattığımız vize türü, Ukraynalıların ülkeleri güvenli hale gelene kadar geçici süreyle burada kalmalarına olanak sağlıyor” açıklamasında bulundu ve şunları ekledi:

“Türkiye’deki yıkıcı depremlerin yarattığı durum ise farklı türden bir desteği gerektiriyor. İngiliz hükümetinin, İngiliz vatandaşlarının depremzede akrabalarını getirebilmesi için yeni bir vize türü yaratma planı bulunmuyor. Evlerini terk etmek zorunda kalan bazı kişilerin İngiltere’deki akrabalarının yanına gelmek isteyebileceklerinin farkındayız. Bu kişilerin vizesi bulunmuyorsa standart vize prosedürlerini uygulayarak vize alabilirler.”

Deprem bölgesine en yakın vize merkezinin Adana’da olduğunu hatırlatan bakanlık, vize alan kişilerin altı aya kadar İngiltere’deki yakınlarının yanında kalabileceklerini belirtti.

Maraş merkezli depremlerden etkilenen 11 kentte resmi rakamlara göre 45 bini aşkın kişi hayatını kaybetti, yüzbinlerce kişi başka şehirlere göç etti.