ABD'li komutan: Musul'un yüzde 75'i kurtarıldı

Telekonferans aracılığıyla Kurdistan24’e bağlanan uluslararası koalisyon içindeki Irak Amerikan Birlikleri Basın sözcüsü Albay John Dorian, Musul’un yüzde 75’inin kurtarıldığını ve DAİŞ’in Musul’da bitirilmesinin yakın olduğunu söyledi.

Kurdistan24 - Erbil

Bağdat’tan telekonferans aracılığıyla Kurdistan24’e bağlanan DAİŞ’e karşı uluslararası koalisyon içindeki Irak Amerikan Birlikleri Basın sözcüsü Albay John Dorian, Musul’un DAİŞ’ten temizlenmesinin yakın olduğunu söyledi.

Musul’un yüzde 75’inin kontrol altına alındığını ifade eden Dorian, uluslararası koalisyonunun hava saldırılarıyla birlikte Irak ordusunun gözle görülür bir biçimde ilerleme kaydettiğini, DAİŞ’in savunma potansiyelinin kalmadığını, çok sayıda DAİŞ’li teröristin öldürüldüğünü ve ordunun ilerlemesinin devam ettiğini söyledi.

MUSUL OPERASYONU BİR AYDA TAMAMLANIR İDDİASI

Dorian, Irak ordusunun Musul’un bir ay içerisinde tamamen kontrol altına alınacağıyla ilgili açıklaması hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Doğrudur, koordinasyon çerçevesinde Musul’da DAİŞ’e karşı yürütülen mücadele kapsamında kentin bir ay içerisinde DAİŞ’in Musul’dan temizlenmesi planlanmış durumda. Koalisyonun desteğiyle Irak ordusu, plan çerçevesinde ilerleme kaydediyor. Buradaki başka bir amaç ise DAİŞ mensuplarının başka alanlara kaçışını önlemek. Musul’un batısında şu an çetin bir savaş devam ediyor ve ordu, cadde cadde çatışarak ilerliyor.”

MUSUL’DAKİ ABD GÜCÜNÜN ROLÜ

Musul’daki ABD güçlerinin operasyondaki rolüyle ilgili ise Dorian şunları söyledi:

“ABD güçlerinin Musul’daki görevleri sınırlıdır ve temel amaçları danışmanlık görevi olmakla birlikte Irak ordusuna istihbarat bilgisi sunma, hava gözetlemesi, askeri koordinasyonu planlama ve DAİŞ’in bitirilmesi için ordunun ilerlemesine yardımcı olmak görevlerini de yerine getirmektedir.”

Musul’daki ABD gücünün şu ana kadar DAİŞ teröristleriyle doğrudan temasa geçmediğini de vurgulayan Albay John Dorian, böylesi bir temas olması durumunda da ABD askerlerinin kendilerini savunma noktasında hazır olduklarını söyledi.

HAŞDİ ŞABİ

Şii milis gücü Haşdi Şabi güçlerinin Musul operasyonunda yer aldığı iddialarıyla ilgili de konuşan Dorian, kendilerinin bu konuyla ilgilenmediklerini ve Musul operasyonu ile ilgili sadece Irak hükümeti ve Irak ordusu ile muhatap olduklarını söyleyerek, şuanda Musul’da 2 ile 3 bin civarında DAİŞ mensubunun olduğu iddialarına ilişkin ise bunu bilemeyeceklerini ancak bildikleri bir gerçeğin olduğunu ve onun da DAİŞ’li teröristlerin günden güne azaldığı gerçeği olduğunu söyledi. Bir kısım DAİŞ’li teröristin ölümüne savaşmaya hazır olduklarını da dile getiren Dorian, bir kısım teröristin ise kaçmaya meyilli olduklarını söyledi.

BAĞDADİ’NİN SURİYE’YE KAÇTIĞI İDDİASI

DAİŞ terör örgütü lideri Ebubekir Bağdadi’nin Musul’dan Suriye’ye kaçtığı iddiasının sorulması üzerine ise John Dorian, bu konuda kesin bilgilere sahip olmadıklarını ancak Bağdadi’nin çatışma alanlarından uzak kaldığı ve güvenli bir alanda olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

HAWİCE VE ANBAR OPERASYONLARI NE ZAMAN?

Hawice ve Anbar operasyonlarının ne zaman başlayacağıyla ilgili soruya karşılık ise Dorian, bunun Irak hükümetinin vereceği bir karar olduğunu, Musul’un DAİŞ’in en büyük merkezi olmasından dolayı şuan kendilerinin Musul’un kurtarılmasına odaklandıklarını söyledi ve devam etti:

“Musul’dan sonraki aşamanın nasıl olacağıyla ilgili biz, Irak hükümetinin vereceği kararı bekliyoruz. Bildiğimiz bir gerçek şu ki, Irak ordusu Irak genelinde DAİŞ’i zayıflatıyor ve koalisyon gücü olarak biz Irak ordusuna her türlü desteği veriyoruz."