Hükümetten Halepçe’ye özerk bütçe müjdesi

Erbil’de toplanan Bakanlar Kurulu Helepçe’nin kendi özel bütçesiyle mali özerkliğe kavuşmasını karara bağladı.

K24 - Erbil

Başkent Erbil’de toplanan Bakanlar Kurulu, Halepçe’nin 29 yıldönümünde Halepçe ile ilgili bir dizi önemli karar aldı. Bakanlar Kurulu, Kürdistan’daki diğer büyük şehirlerde olduğu gibi Halepçe kenti de kendi özel bütçesi ve mali özerkliği olacak.

Halepçe özel gündemiyle toplanan Bakanlar Kurulu, özerk bütçenin yanı sıra diğer bazı kararlar da aldı.

Irak Parlamentosu tarafından daha önce il yapılmasına rağmen Kürdistan ve Irak’taki diğer kentler gibi özerk bütçesi olmayan Halepçe için bu eksiklik tamamlanırken, 12 Mart'ta yapılan anlaşma gereği, Halepçe İl Meclisi'nin belirlenen üyelerinin isimleri onaylanmak üzere isimlerin Bakanlar Kurulu’na gönderilmesi için İçişleri Bakanlığı'na talimat verildi.

Halepçe’deki kamu kurum ve kuruluşları için belirlenen genel müdürlük makamlarına atanacak isimler yeniden gözden geçirilerek ilgili bakanlıklarca atamalarla ilgili gerekli işlemlerin tamamlanması için de talimatlar verildi.

Süleymaniye’de gerçekleştirilen Halepçe ile ilgili nüfus, pasaport ve emniyet işlemlerinin Halepçe’ye aktarılması için Kürdistan İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Irak merkezi yönetimi İçişleri Bakanlığı’yla irtibata geçilmesi de karara bağlandı.