Almanya’da DAİŞ’in finansman ağına operasyon: 7 gözaltı

Almanya’da terör örgütü DAİŞ’in finansman ağına düzenlenen operasyonda 7 kişinin gözaltına alındığı bildiridli.

HABER MERKEZİ

 Federal Başsavcılıktan yapılan açıklamada, "yabancı bir terör örgütünü" desteklemek ve kısmen "dış ticaret kanununu ihlal etmek" suçlamasıyla Almanya vatandaşları Chahira A, Anna Y. Harun Y. ve Alperen K, Kosova vatandaşı Kujtim B. ve Türkiye vatandaşı Cağla K. ile Fas ve Almanya vatandaşlığına sahip olan Siham O’nun gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada operasyon kapsamında Baden-Württemberg, Bremen, Hamburg, Hessen, Kuzey-Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinin yanı sıra Hollanda’da toplam 19 mekanda aramaların başlatıldığı ifade edildi.

Zanlıların, DAİŞ'in Suriye’deki terör faaliyetlerini mali bağışlarla destekleyen uluslararası bir ağın üyesi olduğu aktarılan açıklamada, 2 DAİŞ yandaşının Telegram kanallarından bağış toplamak için kampanya yürüttüğü dile getirildi.

Zanlıların söz konusu bağışları toplamada ve DAİŞ'e iletme konusunda rol aldığı ifade edilen açıklamada, bunun örgütün güçlenmesine hizmet ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Suriye’de tutuklu bulunan DAİŞ üyelerine destek olmak için en az 65 bin euro para transfer edildiği bilgisi paylaşılarak, zanlıların bugün ve yarın tutuklama talebiyle hakim karşısına çıkarılacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıca Berlin, Celle, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Koblenz, München, Naumburg, Stuttgart ve Thüringen başsavcılıklarında DAİŞ finansman ağına transferlere ilişkin devam eden soruşturmalar kapsamında tedbirlerin alındığı ve 90'ın üzerinde mekanda aramalar yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Operasyonda 1000'in üzerinde polisin görev yaptığı duyuruldu. (Kaynak: euronews, AP)