Macron: Ukrayna’nın fethedilemeyeceği açıktır

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Ukrayna'ya koşulsuz destek verme konusunda kararlı olduğunu belirtti.

HABER MERKEZİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris'te bir araya geldiği Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Fransa, Almanya, Polonya arasında 3'lü Weimar Zirvesi kapsamında ortak basın toplantısı düzenledi.

Rusya'nın başlattığı savaşın bu ülke için çoktan stratejik ve jeopolitik bir başarısızlık olduğunu söyleyen Macron, "Ukrayna'nın fethedilemeyeceği açıktır" dedi.

"Fransa, Almanya ve Polonya olarak AB üyesi ülkeler ve müttefiklerimizle, bu krize (Ukrayna-Rusya savaşı) direnebilmek için kendi savunma kapasitelerimizi güçlendirmeye ve Ukrayna'ya koşulsuz destek vermeye kararlıyız" diye konuşan Macron, Fransa'nın bu konuda üzerine düşeni yapacağını aktardı.

Fransız Cumhurbaşkanı, bir gazetecinin sorusu üzerine, hayatını kaybeden eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi için "Büyük bir figürdü" ifadesini kullandı.

“RUSYA’NIN AYNI ŞEYİ YAPMAMASINI TEMİN EDECEĞİZ”

Ukrayna'ya desteğin kesilmemesi gerektiğine işaret eden Macron, "Sadece Rusya'nın bu üzücü girişimden galip çıkmamasını değil, aynı şeyi bir daha tekrarlamamasını da temin edeceğiz" şeklinde konuştu.

Macron, 29-30 Haziran'da AB Liderler Zirvesi ve 11-12 Temmuz'da NATO zirvesi yapılacağını belirterek, bu iki zirvede ortak bir yol çizilmesi ve ilgili ülkelerin kolektif güvenliğinin sağlanması hakkında net bir vizyon belirlenmesi imkanı olacağını dile getirdi.

Duda ve Scholz ile de bu gece bu konuyu ele alacaklarını kaydeden Macron, Ukrayna'ya sağlanan güvenlik garantilerinin yanı sıra NATO'nun Ukrayna'ya "hak ettiği" tüm imkanları vermek için sağlamak istediği desteği de tartışacaklarını söyledi.

Macron, "20 yıl önce, bazıları anlaşmazlıklarımıza işaret etmek için yeni Avrupa ve eski Avrupa’dan bahsediyordu. Bugün ise Ukrayna'nın zaferinin kıtamızdaki ortak barış ve güvenlik projesine hizmet edeceğine inanan, yetenekli ve kararlı gönüllüleri bir araya getiriyoruz" ifadelerini kullandı.

SCHOLZ: PUTİN BAŞARISIZ OLDUĞUNU ANLAMALI

Almanya Başbakanı Scholz da bugün 3 liderin Fransa, Polonya ve Almanya'dan güvene dayalı işbirliği ve yakın işbirliğine yönelik güçlü bir mesaj iletmek istediğini söyledi.

"Weimar üçgeni ülkelerimiz için çok önemli. Ukrayna'nın Rusya tarafından işgali, zamanımızın dış politikasının ana konusu olmaya devam ediyor" diyen Scholz, Fransa, Almanya ve Polonya'nın Rusya'ya karşı Ukrayna'yı savunduğu siyasi, insani, mali düzeyde özellikle de silah teslimatlarıyla desteklediğini belirtti.

Scholz, bu yardımı hız kesmeden sürdüreceklerine işaret ederek "Başkan Putin'in nihayet planının başarısız olduğunu, 16 ay sonra savaşa son vermesi gerektiğini anlamasının zamanı geldi" diye konuştu.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda da üç ülkenin sadece AB değil aynı zamanda NATO üyesi de olduğunu ve "Rusya bu savaşı kazanamaz" inancıyla Ukrayna’nın yanında olduklarını belirtti.