Ezidi kadını köleleştiren Alman vatandaşı kadına 9 yıl hapis

DAİŞ’le birlikte çalıştığı süre boyunca Ezidi bir kadını köle olarak tutmaktan suçlu bulunan bir Alman kadın, 9 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

HABER MERKEZİ

Alman haber ajansı dpa'nın bildirdiğine göre, Koblenz kentindeki eyalet mahkemesi 37 yaşındaki sanığı insanlığa karşı suç işlemek, yabancı bir terör örgütüne üye olmak ve soykırım suçuna ortak olmaktan suçlu buldu.

Mahkeme, sanığın üç yıl boyunca Ezidi genç bir kadını "ev kölesi olarak kendi çıkarları doğrultusunda" taciz ettiğini tespit etti. Kocasının kadını evine getirdiğini ve düzenli olarak tecavüz ettiğini, sanığın bu saldırılara izin verdiğini ve müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Savcılar, sanığın 2014 yılında eşiyle birlikte Suriye'ye giderek DAİŞ’e katıldığını söyledi. 2015 yılında çift, Ezidi kadını tuttukları iddia edilen Irak'ın Musul kentine taşındı.

Sanık, DAİŞ üyesi olduğundan şüphelenilen Suriye'nin kuzeydoğusundaki bir kamptan Almanya'ya getirildikten sonra Mart 2022'de tutuklandı.

Sanık, duruşmada bir savunma avukatı tarafından okunan ifadesinde, Ezidi kadına baskı uyguladığı suçlamalarını reddetti, kadının varlığı konusunda kocasıyla sık sık tartıştığını ve onun için daha fazlasını yapmadığı için utandığını söyledi.

Şubat ayında Ezidi kadın duruşmada ifade verdi ve sanığı tanıdığını söyledi ve karar için tekrar Koblenz'e gitti. Avukatı Sonka Mehner, "Başkalarının onu örnek almasını umuyorum" diyerek, benzer suçları işleyen herkesin yargılanması temennisinde bulundu.

Duruşma, Almanya'da Suriye ve Irak'ta DAİŞ kontrolündeki bölgelere seyahat eden kadınların dahil olduğu birkaç davanın sonuncusu.

Bir başka olayda ise 2021'de din değiştirerek İslam’a geçen bir Alman, kocasıyla birlikte köle olarak tuttukları 5 yaşındaki Ezidi bir kızın güneşte susuzluktan ölmesine izin verdiği suçlamasıyla mahkum edildi. Daha sonra kocası da mahkum edildi.

2014 Ağustos ayında Şengal’e saldırarak soykırımda bulunan DAİŞ örgütü, binlerce Ezidi’yi de kaçırarak köleleştirdi.