Meral Danış Beştaş: Başarısız olduk ama yenilmedik

Erzurum'da katıldığı halk toplantısında seçim sonuçlarını değerlendiren Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, "Başarılı değiliz ama yenilmedik" dedi.
Meral Danış Beştaş
Meral Danış Beştaş

HABER MERKEZİ

HDP, DBP ve Yeşil Sol Parti, yeniden yapılanma süreci kapsamında Erzurum'da halk toplantısı düzenledi.

Toplantıya Yeşil Sol Parti Grup Başkanvekili ve Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş ile Yeşil Sol Parti Ağrı Milletvekili Heval Bozdağ da katıldı.

Türkiye'nin 14 Mayıs ve 28 Mayıs'ta geleceğini ilgilendiren çok önemli bir seçim yaptığını hatırlatan Beştaş, AK Parti iktidarının 2015'ten sonra MHP ile kurduğu ittifakla başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye halklarına, tüm farklı kimliklere, ezilenlere, kadınlara, gençlere, yoksullara tarihinin en büyük zulüm ve baskı politikasını uygulayarak bugünlere geldiğini belirtti

HDP'ye açılan kapatma davası sebebiyle seçimlere Yeşil Sol Parti'den girme kararı alındığını anlatan Beştaş, seçimle ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"Seçim sonucunda maalesef yine sadece Türkiye toplumunda değil, Kürt toplumunda da sanki 'öldük, bittik, bundan sonrası yok, yenildik' gibi psikolojik olarak bir umutsuzluk havası hakim olmaya başladı.

Sadece Erzurum'da, Ağrı'da, Diyarbakır'da değil diğer illerde de bu oluştu. Çünkü AKP ile MHP'yi gönderme konusunda çok geniş, yaygın bir kanaat oluşmuştu. Bütün toplumda oluşmuştu. Bu kadar hırsızlıkla, yolsuzlukla, baskı politikasıyla, ırkçılıkla bu iktidarın devam edemeyeceği yönünde aslında bir görüş birliği vardı. Ne oldu, onu birlikte tartışacağız."

'KARA PROPAGANDAYA RAĞMEN 61 VEKİLLE ÇIKTIK'

Eylülün ilk yarısında büyük kongreye gideceklerini belirten Beştaş, bu süreçten yeniden inşa, yapılanma, yenilenme, güçlenme ile çıkmayı hedeflediklerini dile getirdi. Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu toplantı sadece yönetimleri, parti genel merkezini, vekilleri, il ve ilçe örgütlerini ya da belediyeleri eleştirme toplantıları değildir. Aynı zamanda özeleştiri toplantılarıdır. Hepimiz de kendimize dönelim: 'Biz ne yaptık?.' Bunu yapmazsak eksik kalırız. Biz yenilmedik. Bunu aklımıza tekrar tekrar koyalım ve düşünelim.

Başarısız olduk, başarılı değiliz daha doğrusu ama yenilmedik. Bütün devlet politikasına, karşımızdaki bütün mekanizmaya, bütün aygıta rağmen, bu kara propagandaya rağmen 61 vekil ile çıktık. Hedefimiz çok daha yüksekti, doğru. Bu konuda başarılı değiliz. Ama onların amacı, bizi tamamen aslında bitirmeye yakın bir noktaya getirmekti."