UNICEF: Gazze'de su tükendi

İsrail saldırılarının devam ettiği Gazze'de su sıkıntısı yaşanıyor-FOTO: AA
İsrail saldırılarının devam ettiği Gazze'de su sıkıntısı yaşanıyor-FOTO: AA

HABER MERKEZİ

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze Şeridi'nde, temiz suyun tükendiğini duyurdu.

UNICEF'in X platformunda yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'nde, temiz suyun tükendiğini aile ve çocukların kuyulardaki kirli suları kullanmak zorunda kaldığını bildirdi.

Açıklamada, "Gazze'deki aile ve çocuklara yardımların engelsiz ulaşabilmesi için bizlerin, hemen insani ateşkese ihtiyacımız var." ifadeleri yer aldı.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), dün yaptığı açıklamada, Gazze'ye yakıt girdiğine ilişkin haberleri yalanladı.

UNRWA'dan bir başka yetkili de yaptığı açıklamada, Gazze'ye 7 Ekim'den bu yana ne yakıt, ne yiyecek, ne de su girişi olduğunu, hiçbir tedarik maddesinin kente girmediğini belirtti.

-İsrail, ülkenin güneyinden yaklaşık 500 bin vatandaşını tahliye ettiğini açıkladı

Yediot Aharonot gazetesinin haberine göre İsrail Ordusunun Dış Medya Sözcüsü Jonathan Conricus, Hamas'ın 7 Ekim'deki sürpriz saldırısından bu yana yaklaşık yarım milyon İsraillinin evlerini terk ettiğini söyledi.

Bunların İsrail'in güney bölgesinden tahliye edilenler olduğunu kaydeden Conricus, ​​Gazze Şeridi'nin yanı sıra Lübnan sınırına yakın 20'ye yakın yerleşim yerinin de savaş nedeniyle boşaltıldığını ifade etti.