Mısır'da 3 bin 500 yıllık keşif: "Ölüler Kitabı"nın bir kısmı daha bulundu

HABER MERKEZİ 

Mısırlı arkeologlar, Mısır'ın orta kesimindeki 3 bin 500 yıllık bir mezarlıkta uzun süredir kayıp olan mumyalar, kanopik kavanozlar, muskalar, heykeller ve Ölüler Kitabı'nın bazı bölümlerini içeren bir papirüs parşömeni gibi çeşitli öğeleri içeren antik eserler buldular.

Mezarlık aynı zamanda taş ve ahşap tabutlar, 25 binden fazla ushabti heykeli, mutfak eşyaları, taş ve ahşap tılsımlar, kanopik kavanozlar gibi zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Bu keşifler arasında en önemlisi, Yeni Krallık dönemine ait olan ve 43 ila 49 metre boyutlarındaki bir papirüs parşömeni içinde korunan "Ölüler Kitabı"nın bazı bölümleriydi. Bu metin, ölen kişinin öbür dünyadaki yolculuğuna rehberlik eden eski Mısır metinlerinden biriydi.

Mısır'daki Amerikan Araştırma Merkezi'ne (ACRE) göre "Ölüler Kitabı"nın bu versiyonu, ölülerin gömülmesi için becerilerine dayalı olarak farklılaşan niteliklere sahip katipler tarafından hazırlandı.

ACRE, bu metnin sadece papirüslerde değil, aynı zamanda mezar duvarlarına, mumya sargılarına ve hatta Kral Tutankamon'un altın maskesine kaydedildiğini belirtti.

Ölüler Kitabı'nın ve bu keşfin, eski Mısır'ın inançları, defin uygulamaları ve ritüelleri hakkında daha fazla bilgi sunarak bu eski uygarlığın anlaşılmasına katkı sağladığına inanılıyor.

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, papirüsün Al-Ghuraifa bölgesinde bulunan ilk eksiksiz papirüs olduğunu ve oldukça iyi korunduğunu belirtti.

Roemer ve Pelizaeus Müzesi'nin CEO'su Lara Weiss ve Chicago Üniversitesi'nden Mısırbilimci Foy Scalf ise bu tür bir eski metinin bir mezarda bulunmasının oldukça nadir olduğunu ve daha fazla değerlendirme ve araştırma gerektiğini söyledi.