Cudi, Kurt, Kureşin ve 14 bölge için yasak kararı

HABER MERKEZİ 

Şırnak’ta Cizre, Silopi ve Cudi Dağı Bölgesi dahil 14 bölge giriş çıkışlara kapatılarak 15 günlüğüne “Geçici Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edildi.

Şırnak Valiliğinden yapılan açıklamada, 14 bölgenin, 12 Kasım’dan 26 Kasım 2023’e kadar “Geçici Özel Güvenlik Bölgesi” olacağı belirtildi.

Yasaklanan alanlar, PKK'ye yönelik askeri operasyonlar kapsamında daha önce de birçok kez “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilmişti.

Valilikten yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlimiz mülki sınırları içerisinde yer alan; milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması, şiddet olaylarının meydana gelmesinin önlenmesi ve yaşanabilecek her türlü olumsuz bir durumun önüne geçilebilmesi amacıyla, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11'inci maddesi ile 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nun 32/A maddesine istinaden;

Şırnak İli Merkez, Cizre, Silopi, Uludere, Güçlükonak, Beytüşşebap ilçeleri sınırlarında bulunan Cudi Dağı Bölgesi, Bestler Dereler Bölgesi, Kurt Dağı Bölgesi, Kureşin Bölgesi, Karaçalı T. Bölgesi, Kel Mehmet D. Bölgesi, Serin V. Bölgesi, 2088 Rk T. Bölgesi, Küçük Su Y. Bölgesi, Gabar Dağı Bölgesi, Altın Dağ Bölgesi, İncebel Dağ Bölgesi, Oymakaya Bölgesi, Tanin Tanin Bölgesinde, bahse konu bölgelere gidebileceği değerlendirilen vatandaşların, mezkûr bölgelerdeki yasadışı unsurlardan ve bunlara yönelik alınacak tedbirlerden zarar görmemeleri açısından 12 Kasım (Dahil) 2023 – 26 Kasım (Dahil) 2023 tarihleri arasında (15) onbeş gün süreyle “Geçici Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilmiştir.

Bahse konu bölgelere, vatandaşlarımızın can ve mal güvenlikleri bakımından girmeleri yasaklanmıştır."