ABD, Irak'ın İran'dan elektrik ithalatı muafiyetini yeniden uzattı

HABER MERKEZİ 

ABD'nin Irak'a İran’dan doğal gaz ve elektrik ithalatı için tanıdığı yaptırım muafiyetini 120 gün daha uzatması, Bağdat'ın bir süre daha İran enerjisine bağlı kalmasına neden olacak.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 14 Kasım 2023 Salı günü Irak elektrik şebekesi için hayati önemde olan İran’dan elektrik ve doğal gaz tedariğinin 120 gün daha uzatmasına izin veren kararı imzaladı.

Biden yönetimini eleştiren bazı kongre üyeleri, mufiyetin yeniden uzatılmasının, Tahran'ın mali kapasitesini güçlendireceği konusunda endişeli.

ABD yaptırımları nedeniyle İran'ın doğrudan kullanamadığı 10 milyar doları, Irak bankalarında bulunuyor. Washington ile Bağdat arasındaki anlaşmaya göre paranın Umman'daki bir bankaya aktarılması ve daha sonra avroya çevrilmesi gerekiyor. Tahran, bu parayı sadece ilaç, gıda ve insani yardım malzemeleri satın almak için kullanabilecek.

Biden yönetiminden yetkililer, İran'ın Irak’a sattığı enerjiden elde ettiği paranın bir miktarının Umman'a aktarıldığını ve hiçbirinin kullanılmadığını söylüyor.

İran'ın 2020 öncesinde petrol satışından elde ettiği 6 milyar dolar, bir Güney Kore bankasına yatırılmış, daha sonra İran kökenli 5 ABD vatandaşının serbest bırakılmasına yönelik yapılan anlaşma sonucu bir Katar bankasına aktarılmıştı.

ABD'li ve İranlı yetkililer paraya erişim konusunda farklı açıklamalarda bulunsa da İranlı yetkililer, parayı hangi amaç için kullanacakları konusunda özgür olduklarını söylüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, 7 Kasım 2023 Salı günü, İran'ın parayı sadece insani amaçlarla, ilaç ve gıda satın almak için kullanabileceğinden emin olduğunu belirtmişti.