"Selahaddin Eyyubi Kitabı" adlı roman yayımlandı

HABER MERKEZİ 

Pakistanlı asıllı İngiltereli roman yazarı Tarık Ali’nin kaleme aldığı “Selahaddin Eyyubi Kitabı” adlı roman, ünlü yazar ve çevirmen Şefiq Haci Xıdır tarafından Kürtçe’ye çevirildi.

İslam'ın 5 farklı evresini konu alan 5 roman yazan Tarık Ali’nin, "the book of salahadin" adındaki kitabı, 540 sayfadan oluşuyor.

Ünlü yazar ve çevirmen Şefiq Haci Xıdır, K24’e yaptığı açıklamada, “Kitap, tarihi bir romandır ve içindeki karakterlerin çoğu gerçektir. Romancının giriş bölümünde dediği gibi: İslam tarihinde kadından bahsedilmediği ve üzeri kalın perdeyle örtüldüğü için bu romanda kadının rolünden bahsediliyor.” ifadesini kullandı.

Romanın içeriğine değinen Hacı Xıdır, "Bu roman, onun (Selahaddin Eyyubi) tüm güzel niteliklerini ve cesaretini içeriyor. Bu kitapta anlatıldığı gibi Selahaddin Eyyubi, 55 yaşında vefat etmiştir.” dedi.

Dr. Nabaz Amin ve Dr. Muhsin’in romanın giriş bölümünü yazdığını belirten Hacı Xıdır, kitabın dine sıkı bağlı bazı kişilerin düşüncesine aykırı olabildiğini söyledi.

Son birkaç yılda siyasi, tarihi ve İsrail devletinin kuruluşuna dair birkaç kitabı Kürtçeye çeviren Şefiq Haci Xıdır’ın 22 eseri bulunmakta.