WAFA: İsrail yaşlılar için hizmet veren Vefa Hastanesini bombaladı

HABER MERKEZİ 

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde yaşlılar için rehabilitasyon merkezi olarak kullanılan Vefa Hastanesini hedef aldığı, hastane müdürü Mithat Muhaysin'in yaşamını yitirdiği ve yaralıların olduğu bildirildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberinde, İsrail ordusunun Gazze'nin güneyindeki Zehra bölgesinde bulunan Vefa Hastanesini bombaladığı belirtildi.

Saldırıda hastane müdürü Mithat Muhaysin'in hayatını kaybettiği, bazı doktor ve hastaların yaralandığı kaydedildi. 

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre hastanede yaklaşık 80 yaşlı tedavi görüyordu.

Gazze Şeridi'nde 1980 yılında kurulan Vefa Yaşlı Bakım Merkezi, yaşlıların barınması ve bakımı konusunda lider ve tek hastane olarak kabul ediliyor.

- İsrail-Hamas çatışmasında son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'e karşı kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

İsrail’e göre Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 5 bini çocuk ve 3 bin 300'ü kadın olmak üzere 12 bini aşkın kişi öldürüldü.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda ise 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.