DSÖ: Gazze'deki Şifa Hastanesi artık hizmet veremiyor

HABER MERKEZİ 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İsrail'in ablukası ve saldırısı altındaki Gazze'deki Şifa Hastanesinin su, yiyecek ve yakıtın olmaması, tıbbi malzemelerin tükenmesi nedeniyle artık hizmet veremediğini bildirdi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün, yüksek risk taşıyan bir görevi yürüten Birleşmiş Milletler (BM) değerlendirme heyetine Şifa Hastanesinde öncülük ettiğini bildirdi.

Sosyal medya platformu X üzerinden paylaşım yapan Ghebreyesus, "Heyet, hastanenin artık hizmet veremediğini gördü. Su, yiyecek ve yakıt yok, tıbbi malzemeler tükendi." dedi.

Ghebreyesus, bu içler acısı durum, bebekler de dahil hastaların durumu göz önüne alındığında, sağlık çalışanlarının artık orada hayat kurtarıcı bakım alamayacak hastaların tahliyesi için destek talep ettiğini kaydetti.

Ghebreyesus, "Acil bir tahliye planı geliştirmek için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz ve bu planın tümüyle kolaylaştırılmasını talep ediyoruz. Sağlığın ve sivillerin korunması çağrımızı yineliyoruz. Mevcut durum dayanılmaz ve savunulamaz. Şimdi ateşkes." ifadelerini kullandı.

Gazze’deki sağlık kaynakları, İsrail ordusunun hastaların, yaralıların, yerinden edilmiş kişilerin ve sağlık personelinin bulunduğu Şifa Hastanesinin boşaltılmasını istediğini belirtmişti.

İsrail ordusu, saldırı ve abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ndeki Şifa Hastanesinde bulunan yerinden edilmiş Filistinlilerin tamamı ile hastaların çoğunu zorla hastane dışına sürmüştü.