Sudani: Petrolün Ceyhan Limanından yeniden ihraç edilmesine ilişkin prosedürleri takip ediyoruz

HABER MERKEZİ

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, ham petrolün Ceyhan Limanı üzerindan yeniden ihraç edilmesine ilişkin prosedürleri tamamlamak amacıyla Irak Petrol Bakanlığı ile Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasındaki görüşmelerin sonuçlarını takip ettiğini söyledi.

Sudani, Irak Petrol Bakanı ve Başbakanın Petrol ve Enerjiden Sorumlu Danışmanı Hayan Abdulgani’nin katıldığı, Irak Petrol Bakanlığının projelerine ilişkin 19 Kasım 2023’te düzenlenen toplantıya başkanlık etti.

Irak Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya göre toplantıda enerji sektörüne ilişkin projeler, dağıtım ve yatırım oranları ele alındı.

Açıklamada, Sudani’nin, Irak Petrol Bakanlığı ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasında yapılan görüşmelerin sonuçlarını takip ettiği ifade edildi.

Irak’ın eski Petrol Bakanı İbrahim Bahr el-Ulum K24'e yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Irak Hükümeti arasında Kürdistan petrolünün Ceyhan Limanı üzerinden ihracatı konusunda iyi bir mutabakat bulunduğunu belirterek, “Kürdistan petrol ihracatının bu yılın sonu ve 2024’ün başlarında yeniden başlaması bekleniyor.” dedi.