Hollanda'da seçim: Aşırı sağcı Wilders birinci

Dilan Yeşilgöz: "Sonuç bizim için hayal kırıklığı oldu"

HABER MERKEZİ 

Hollanda’da dün yapılan erken genel seçimde sandık çıkış anket sonuçlarına göre Geert Wilders’in lideri olduğu aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) ilk sırada.

Kürt kökenli Dilan Yeşilgöz liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi ise 2021 seçimlerine göre oy kaybediyor.

Hollanda'da yapılan seçimlerde yerel saatle 21:00’de oy verme işlemi sona erdi.

Ipos sandık çıkışı anketlerine göre aşırı sağcı Geert Wilders’in lideri olduğu Özgürlük Partisi 17 olan sandalye sayısını 35'e çıkarıyor.

Frans Timmermans'ın liderliğini yaptığı sol ittifak ise 26 sandalyeyle ikinci sırada yer alıyor.

Bu ankete göre Dilan Yeşilgöz liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi ise 11 koltuk kaybederek, 23 milletvekili ile 3. oluyor.

Wilders, partisini ilk sırada gösteren sandık çıkış anketleri ve ilk sonuçların ardından taraftarlarına hitabında, "Diğer partilere sesleniyorum; artık kampanya bitti ve seçmen konuştu. Şimdi birbirimizle benzerlikler aramamız gerekecek. Birlikte çalışmamız gerekecek. PVV artık hiçbir partinin görmezden gelemeyeceği 35 sandalyeye ulaştı. Bıktık artık. Hollandalının yeniden birinci sırada olmasını istiyoruz ve bunu sağlayacağız." ifadesini kullandı.

Bu sonuçlara göre artık göz ardı edilemeyeceklerini, aksi bir durumun son derece antidemokratik olacağını, seçmenlerin bunu kabul etmeyeceğini savunan Wilders "Ülkeyi biz yöneteceğiz." diye konuştu.

-"Sonuç bizim için hayal kırıklığı oldu"

Dilan Yeşilgöz, ilk sonuçların ardından X hesabından yaptığı açıklamada, partisine oy veren herkese teşekkür ederek, “Bu gecenin kazananlarını tebrik ediyoruz.” dedi.

“Sonuç bizim için hayal kırıklığı oldu.” diyen Yeşilgöz,  “PVV’nin zaferi insanların endişelerinin yeterince ele alınmadığını açıkça ortaya koyuyor. Liderlik artık Geert Wilders’ta.” ifadelerini kullandı.

Partisi ile gurur duyduğunu belirten Yeşilgöz, “İnandığımız bir Hollanda’yı inşa etmek için çalışmalara başlayacağız.” dedi.