Kurdistan24 muhabiri: Türk savaş uçakları Kandil'i bombaladı

HABER MERKEZİ

Son iki ayda 6. kez Kandil etiğindeki kırsal bölgeler Türk savaş uçakları tarafından bombalandı.

K24 muhabiri Aras Emin’in Raperin’den bildirdiğine göre bu akşam saat 8.00’de Türk savaş uçakları Kandil eteğindeki bölgeleri ile Süleymaniye’ye bağlı Sangasar ve Jarawa ilçelerine bağlı 6 köyün kırsal bölgesini bombalamaya başladı.

Köy sakinlerinden edinilen bilgilere göre bombardıman sesleri Bokriskan, Zernegew ve Bole köyü ile Sangasar ve Jarawa ilçesinden duyuluyordu.

Öte yandan Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Gare, Metina, Hakurk ve Kandil’de mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan 17 hedefin bombalandığını açıkladı.

MSB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"PKK/KCK ve diğer terörist unsurlara karşı Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı doğrultusunda Irak’ın kuzeyindeki Gara, Metina, Hakurk ve Kandil bölgelerine saat 20.00’da hava harekatı düzenlendi. Düzenlenen harekatta içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan 17 hedef imha edildi. İcra edilen harekatta azami düzeyde yerli ve milli mühimmat kullanıldı.”

Açıklamada, “Bu harekât sırasında; masum sivillerin, dost unsurların, tarihî ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır.” ifadelerine yer vedildi.