Gazze'de rehine takası: İsrail ikinci grubun da isim listesini aldı

İsrail'in serbest bıraktığı Filistinli esirler-AA
İsrail'in serbest bıraktığı Filistinli esirler-AA

HABER MERKEZİ 

İsrail'in Hamas ile esir takası kapsamında Gazze Şeridi'nden serbest bırakılması planlanan 13 İsrailli esirin isminin yer aldığı listeyi teslim aldığı bildirildi.

Netanyahu'nun Ofisinin sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, Mossad ve İsrail ordusunun bugün serbest bırakılacak İsrailli esirlerin listesini aldığı duyuruldu.

Güvenlik güçlerinin listeyi incelediği, serbest bırakılacak İsrailli esirlerin ailelerine bilgi verildiği aktarıldı.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberinde de bugün serbest bırakılması planlanan İsrailli esirlerin isimlerinin İsrail makamlarına ulaştığı ifade edilmişti.

Kadın ve çocuklardan oluşan 13 İsrailli esirin bugün serbest bırakılmasının planlandığı vurgulanan haberde, ikinci grupta daha fazla sayıda çocuğun yer almasının beklendiği kaydedilmişti.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma dün saat 07.00'de uygulamaya girmişti.

Dün akşam saatlerinde Hamas 13 İsrailli esiri, İsrail de işgal altındaki Batı Şeria'daki İsrail hapishanesi Ofer'de bulunan 24'ü kadın, 15'i çocuk 39 Filistinliyi serbest bırakmıştı.

Uzlaşı kapsamında, kadın ve çocuklardan oluşan, Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılacak.