Neçirvan Barzani: Kadına yönelik şiddetin her türlüsüne karşıyız

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, “Kız çocuklarına ve kadınlara yönelik her türlü şiddete ve tacize kararlılıkla karşı çıkıyoruz.” dedi.

Neçirvan Barzani, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla paylaştığı mesajda, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde, kadına yönelik şiddetle mücadele için 16 günlük kampanyaya tam desteğimizi yineliyoruz. Kız çocuklarına ve kadınlara yönelik her türlü şiddete ve tacize, nerede ve ne sebeple olursa olsun kesinlikle karşı çıkıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Kadın aktivistlerin, din öğretmenlerinin ve kadınların durumunu herhangi bir şekilde iyileştirmek için çalışan herkesin rolünü takdir ettiklerini belirten Neçirvan Barzani, “Bu vesileyle, cinsiyetleri ve farklılıkları nedeniyle baskıya uğrayan, hayatları ellerinden alınan tüm kadınları anıyoruz. Hiçbir şey kurbanların ailelerinin yaşadığı büyük acının hakkını iade edemez. Tek teselli, mağdurlar için hep birlikte çalışıp adaletin sağlanmasına yardımcı olmaktır.” dedi.

Kadınlara yönelik her türlü şiddet, hak ihlali ve tacize karşı güçlü ve ciddi bir iradeyle mücadele etme kararlılığını yineleyen Neçirvan Barzani, “Kürdistan Bölgesi'nde, Irak ve uluslararası alandaki ilgili taraflarla koordineli çalışmaya devam edeceğiz. Özgür, adil ve eşitlikçi bir toplum inşa etmek için çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz.” sözlerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.