Almanya Dışişleri Bakanı: Ukrayna'nın üyeliği AB'yi güçlendirecek

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock
Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock

HABER MERKEZİ 

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna'nın yakın gelecekte Avrupa Birliği'ne (AB) girmesinin birliği güçlendireceğine inandığını belirtti.

Avrupa seçimlerine hazırlanan Yeşiller Partisi’nin cumartesi günü Karlsruhe'de düzenlenen kongresinde konuşan Annalena Baerbock, "Bugün Ukrayna'nın öngörülebilir gelecekte AB'yi güçlendireceği aşikardır." dedi.

Ukrayna’nın üyeliğinin Avrupa'nın "jeopolitik çıkarına" olacağının altını çizen Baerbock, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşta askeri olarak desteklenmeye devam edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Baerbock, "Ukrayna'yı yalnızca desteklemeye devam etmeyecek, aynı zamanda bu desteği artıracağız: Hem AB'de, hem de NATO'da." diye konuştu.

AB'nin bir yandan güçlendirilmesi ve diğer yandan reformlar uygulanması gerektiğini kaydeden Baerbock, "Avrupa bizim yaşam sigortamızdır." ifadesini kullandı.

Ukrayna'nın yanı sıra Moldova, Gürcistan ve Batı Balkan ülkeleri için de AB perspektifinin mevcut olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Baerbock, "Avrupa'da artık gri alanlar olmamalı." dedi.

Baerbock, AB'nin genişlemesi konusunda oy birliği prensibinin aşılması gerektiği görüşünü de dile getirdi. Halihazırda AB dış politikası, tüm üye ülkelerin onay vermesini gerektiriyor.