Kubad Talabani: Federal hükümet, bütçe yasasına uymalı

HABER MERKEZİ

Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, "Hükümetimizin uyduğu gibi, federal hükümetin de bütçe yasasına uyması ve bütçeyi Kürdistan Bölgesi'ne göndermesi gerektiyor." dedi.

Talabani, Memur maaşlarının ödenmesine ilişkin K24'e yaptığı açıklamada, "Federal hükümet, Kürdistan Bölgesi’nin bütçesini geciktirmesine için bahaneler arıyor. Biz, çabalarımızı sürdürmeli federal hükümete bütçenin Kürt halkının meşru hakkı olduğunu açıklamalıyız.” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Hükümetinin Irak bütçesinin yasasına uyduğunu anlatan Talabani, “Federal hükümetin de bütçe yasasına uyması ve bütçeyi Kürdistan Bölgesi'ne göndermesi gerektiyor.” dedi.

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu Divanı Başkanı Umed Sabah başkanlığındaki Kürdistan Bölgesi Hükümetinden bir heyetin, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ve hükümet yetkilileriyle görüşmek üzere 27 Kasım 2023’te Bağdat'ı ziyaret etmesi planlanıyor.

Sabah, bugün yaptığı açıklamada, Bağdat'ta Irak Başbakanı Sudani ile maaş konusunu da görüşeceklerini, Başbakan Mesrur Barzani’nin talimatlarıyla Kürt halkının mali ve anayasal haklarını korumaya çalışacaklarını söyledi.

Heyetin Bağdat ziyaretinin asıl amacının Kürt halkının mali haklarını almak olduğunu belirten Sabah, “Sayın Başbakan (Barzani), Irak Başbakanı ile sürekli temas halindedir. Bağdat'ta yaptığımız her iş için kendisinden talimat aldık.” dedi.