Ninova'nın yeni Yalisi: Kürdistan Bölgesi’nin başarılı deneyimlerini Musul’a aktarmak istiyoruz

Ninova'nın yeni valisi Abdülkadir Dexil
Ninova'nın yeni valisi Abdülkadir Dexil

HABER MERKEZİ

Ninova'nın yeni Valisi Abdülkadir Dexil, Kürdistan Bölgesi ile çok iyi ilişkileri olduğunu belirterek, başarılı deneyimlerini Musul’da uygulamak istediklerini söyledi.

Ninova'nın yeni Valisi Dexil, Kurdistan24’e açıklamalarda bulundu.

Ninova vilayetinin çeşitli dini ve etnik gruplarıyla, küçük bir Irak haline geldiğini belirten Dexil, bunun özellikle bir arada yaşama açısından kentin gücünün bir kanıtı olduğunu ifade etti.

İl meclisi seçimlerinin yaklaştığı bir dönemde göreve başlamasının kendisini zor ve ciddi bir sorumlulukla karşı karşıya getirdiğine dikkat çeken Dexil, Ninova ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilere ilişkin, çok iyi ilişkileri olduğunu, bu ilişkileri güçlendirmek ve daha da geliştirmek için çabalarını sürdüreceklerini vurguladı.

Kürdistan Bölgesi’nin başarılı deneyimlerini Musul’a aktarmak istediklerini belirten Dexil, kentin durumunu iyiye doğru değiştirmeyi planladıklarını, bu amaç doğrultusunda şehir halkına hizmet edecek birçok proje hazırladıklarını söyledi.

Ninova'nın yeni Valisi Dexil, Kürdistan Bölgesi’nin başarılı deneyimlerini Musul’da uygulamak istediklerini de vurguladı.

Ninova Vali Yardımcısı Sirwan Rojbeyani, 26 Kasım 2023’te K24’e yaptığı açıklamada, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’nin Ninova Necim Valisi Cuburi’nin istifa dilekçesini kabul ettiğini bildirmişti.

Rojbeyani, Cuburi’nin yerine Abdülkadir Dexil'in Ninova vali vekili olarak atandığını aktarmıştı.

Necim Cuburi, bir süre önce istifa dilekçesini Irak Başbakanı Sudani’ye sunmuş yerine başka bir ismin atanmasını talep etmişti.