Kürdistan Arıcılar Ağı: Kürdistan balı yurt dışına ihraç edilecek

HABER MERKEZİ

Kürdistan Arıcılar Ağı Başkanı Arif Şerwani, bu yılki bal üretiminde %50 oranında düşüş yaşandığını belirterek, yakın tarihte yerli balın ihraç edileceğini söyledi.

Kürdistan Arıcılar Ağı Başkanı Şerwani, Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, “Geçen yıl yaklaşık 1100 ton olan bal üretimi, Kürdistan'daki uzun süren yağış sezonun üretimi olumsuz etkilemesi nedeniyle bu yıl %50 azaldı.” dedi.

Kürdistan Bölgesi’nde 3 farklı bal türünün bulunduğunu aktaran Şerwani, en iyisinin rafine bal olduğunu kaydetti.

Bal ürünlerinin ihracatını görüşmek üzere Kürdistan Bölgesi Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığıyla koordineli olarak Başbakanlık ile birkaç kez görüştüklerini söyleyen Arif Şerwani, yerli balın yakın tarihte Kürdistan Bölgesi dışına ihraç edilmesinin planlandığını aktardı.

Bal fiyatlarının sabit olmadığına, üreticilerin fiyatları belirlediğine işaret eden Şerwani, fiyatların 50 bin ila 70 bin dinar arasında değiştiğini ifade etti.

Kürdistan Arıcılar Ağı verilerine göre Kürdistan Bölgesi'nde 15 bine yakın arıcı ve 800 bin kovan bulunuyor.

Kürdistan Bölgesi Hükümetinin dokuzuncu kabinesinin planına uygun olarak yerli üretimin artırılması ve çeşitlendirilmesiyle ilgilendiklerini dile getiren Şerwani, “Kürdistan balının kalitesinin ve uluslararası standartlara uygunluğunu sağlamak amacıyla ilgili test süreci yürütüldü. Testin ilk adımı Şubat 2023'te BAE'nin Fujairah kentindeki NLRC laboratuvarında gerçekleştirildi. Test sürecinin ikinci adımı ise Ekim 2023'te Dubai'deki SGS laboratuvarlarında gerçekleştirildi.” diye konuştu.