ABD'den Sudani’ye: Güçlerimizi koruma taahhüdünü yerine getirin

HABER MERKEZİ 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Irak hükümetine çağrıda bulunarak ülkede bulunan ABD tesislerini koruma taahhüdünün yerine getirilmesini istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ile ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, 1 Aralık 2023’te telefonda görüşmesi gerçekleştirdi.

Antony Blinken, Sudani’ye, kendi talepleri üzerine Irak'ta bulunan tüm ABD güçlerinin ve kurumlarının korunması ayrıca saldırı gerçekleştiren tarafların soruşturulması çağrısında bulundu.

Blinken, Irak ve bölgedeki diğer ortaklarla birlikte çalışmanın Orta Doğu'da "adil ve kalıcı bir barışın temellerini" atma çabalarını sürdüreceğini söyledi.

İsrail ile Hamas arasında yaşanan savaşın da ele alındığı görüşmede, savaşın bölgeye yayılmaması konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 17 Ekim'den bu yana Irak ve Suriye'deki güçlerine 32'si Suriye'den ve 29'u Irak'tan olmak üzere 61 saldırı düzenlendi, saldırılarda en az 59 asker yaralandı. ABD güçleri ise söz konusu saldırılara 4 kez karşılık verdi.