KDK: Kötü tezahüratta tüm tribüne ceza verilmesi "hakkaniyete aykırı"

HABER MERKEZİ 

Kamu Denetçiliği Kurumu, maçta küfür edilen tribündeki herkese ceza verilmesini "hakkaniyete aykırı" bulurken, kişilerin kamerayla tespit edilip bireysel cezalandırma yapılmasını tavsiye etti.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) uygulamaları gereğince, kötü tezahürat yapılan tribündeki tüm taraftarlar bir sonraki maça giriş cezası alıyor.

AA'nın aktardığı bilgilere göre kendisinin çirkin ve kötü tezahürat yapmadığını, Passolig uygulamasında maça girenlerin kimlik bilgilerinin bulunduğunu, çirkin ve kötü tezahürat yapanların tek tek stadyumda bulunan kameralarla belirlenerek ceza uygulanabileceğini savunan taraftar, KDK'ye şikayette bulundu.

KDK, TFF'ye bu yönde tezahürat yapanların kameralarla tek tek belirlenmesi ve bu kişilere yaptırım uygulanması tavsiyesinde bulundu.

KDK'nin karar gerekçesinde, stadyumlarda kurulu kameralar ve teknik donanım ile tespit edilmeden, yalnızca temsilci raporları esas alınarak, kusurlu-kusursuz ayrımı yapılmaksızın tribündeki bütün taraftarlara ceza uygulanmasının "hakkaniyete aykırı" olduğu belirtildi.

Mevcut uygulamayla, çirkin ve kötü tezahürata katılmayan seyircilerin de doğrudan disiplin yaptırımının muhatabı tutulduğu belirtilen kararda, bunun "ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesi"ne açıkça aykırı olduğu vurgulandı.