Naci Görür depremin ardından uyardı: "Bu kentimizin yeri çok tehlikeli"

Naci Görür
Naci Görür

HABER MERKEZİ 

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara açıkları, Gemlik kentinin yerinin “çok tehlikeli” olduğunu ve doğrudan Gemlik fayının üzerinde bulunduğunu belirtti.

Bilim Akademisi kurucu üyesi ve afet bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Gemlik Körfezi'nde İstanbul ve çevre illerde hissedilen depremle ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı.

"Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir. Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. " diyen Görür, gerçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Görür 5.1 büyüklüğündeki depremle ilgili X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Arkadaşlar, Bursa, Mudanya Kumyaka’nın biraz açıklarında 5,1 deprem oldu. Bu deprem belli ki çok insanı telaşlandırmış. Deprem muhtemelen Zeytinbağı Fayının Gemlik Körfezi içindeki kısmında. Bu fay KAF’ın güney kolunun bir parçası. Güney kol yavaş hareket eden ama stres biriktiren bir fay zonu. 1999 depremlerinde tahmin ediyorum stres kaybına uğradı. Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir. Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. Geçmiş olsun."

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) sitesinde yer alan bilgiye göre saat 10.24’de merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5.1 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Depremin deniz yüzeyinin yaklaşık 8,98 kilometre derinliğinde oluştuğu belirlendi.

Aynı yerde saat 10.45'te 4,5 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.