Erbil İkamet Müdürlüğü: 150 binden fazla yabancı vatandaşa ikamet izni verildi

HABER MERKEZİ

Erbil İkamet Müdürlüğü, Kürdistan Bölgesi'nde 1 yılda 150 binden fazla yabancı vatandaşa ikamet izni verildiğini belirtti.

Erbil İkamet Müdürü Kamil Muhammed, Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, 2022 istatistiklerine göre İran, Türkiye ve Suriye gibi komuşu ülkeler başta olmak üzere dünyanın 71 ülkesinden 150 binden fazla vatandaşa ikamet izni verildiğini söyledi.

Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı talimatlarına göre ikamet izni verildiğini, başvuru yapan kişinin öncelikle tüm şartlara uyması gerektiğini belirten Kamil Muhammed, “Şartları yerine getiren kişilere 6 aydan 1 yıla kadar ikamet izni verilir.” dedi.

Güvenliğin kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Erbil İkamet Müdürü, “Başvuru yapanın çalışma amaçlı kalmaya uygun olup olmadığının ikamet izni verilmesinde çok önemli bir nokta. Kan testleri artık çevrim içi olarak verilebilir. Özellikle bulaşıcı hastalıklar taşıyanların tedavi edilmesi lazım, hastalık tedavi edilemediği takdirde ülkelerine dönmeleri gerekiyor.” diye konuştu.

Bağdat'ta ikamet izni alma işleminin oldukça zor olduğunu aktaran Erbil İkamet Müdürü Muhammed, “Yabancı bir vatandaşa ikamet izni verilene kadar zorluk çıkartılıyor. Bu, kendilerine özel kurallardır. Irak İçişleri Bakanlığından yetkililer, Erbil'deki İkamet Müdürlüğünü ziyaret ettiğinde, buradaki gelişmelere hayran kaldı. Burada artık her işlem çevrim içi olarak yapılabiliyor. Artık yabancı uyruklu vatandaşlar sadece Kürdistan Bölgesi Hükümeti tarafından belirtilen parayı ödemek ve ikamet kartlarını almak için müdürlüğe geliyor. Evde sistem üzerinden başvuru yapabiliyorlar. Bağdat’ta sistem üzerinden başvuru yapılmıyor, daha fazla maliyet ve zaman gerektirir. Burada yabancı uyruklu vatandaşlara çok fazla kolaylık sağlandı." dedi.

"Hiçbir yabancı uyruklu, Erbil İkamet Müdürlüğüne şikayetçi olmadı, sadece ödenen para cezasından şikayetçi olanlar var" söyleyen Kamil Muhammed, “Bu da, ikamet iznine başvuru yapıp uzatmasını ihmal edilmesinden kaynaklanıyor.” ifadesini kullandı.